“Mos më fol arabisht se nuk jam shpellar”, hoxha nga Shkupi me kërkesë publike!

Idrizi ka bërë thirrje që të ndalohen përshëndetjet turke e arabe, derisa kërkoi të përshëndetet në gjuhën e bekuar shqipe.

Këtë thirrje e bëri përmes një postimi në Facebook, derisa kërkoi për përshëndetje dhe komunikim në gjuhën shqipe.

“Poshtë kultura dhe bontoni arabo-aziatik lindor në komunikimin tonë të përditshëm!

Rroftë tradita dhe kultura kombëtare shqiptare!” – shkroi ndër të tjera Idrizi.

PËRSHËNDET SHQIP – KOMUNIKO SHQIPTARISHT

“Selam alejkum” – “Merhaba”, mos më fol arabisht se nuk jam shpellar, as banor shkretire e as nga Anadolli. Më përshëndet në gjuhën e bekuar shqipe “TUNGJATJETA!”, “MIRËDITA!” e “PUNË E MBARË!”, sepse gjak arbëror/shqiptar kam në deje dhe jam banor e nënshtetas Arbërie …

Poshtë kultura dhe bontoni arabo-aziatik lindor në komunikimin tonë të përditshëm!

Rroftë tradita dhe kultura kombëtare shqiptare!

lajmet e fundit

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu