Ageler: Sistemi nuk arriti ta mbrojë Vanjën 14 vjeçare!

Dështim të isntitucioneve e quajti ambasadorja amerikane Angela Ageler vrasjen tragjike të të dy viktimave, përfshirë edhe 14 vjeçaren, ditë më parë. Sipas saj, lëshimi është bërë nga organet e rendit dhe drejtësisë.

“Sistemi dështoi ta mbrojë atë vajzë të vogël. Ato janë kriminelë, janë njohur si kriminelë, kriminelë të dhunshëm që nuk ishin në burg. Nuk ishin arrestuar më herët dhe nuk ishin burgosur, nuk kishin pasur ndjekje të plotë penale për krimet e tyre të mëhershme, nuk e kanë pasur çmimin e veprave të tyre dhe atë e pagoi vajza e vogël, e pagoi Vanja. Është absolutisht shumë e dhimbshme dhe nuk është koha për politizim por është koha që institucionet e vendit të shikojnë veten me zemër të ftohtë dhe të pyeten se çfarë mund të kishim bërë më shumë për ta mbrojtur këtë vajzë të vogël dhe çdo fëmijë tjetër të vogël në këtë vend” deklaroi Angella Ageler, Ambasadore e SHBA-së.

Ageler foli për këtë rast në intervistë për Kanal 77 dhe e ligji me rastet e krimit dhe korrupsionit. Sipas saj, korrupsioni në 10 vitet e fundit në vend ka marrë përmasa të një epidemia shqetësuese. Me këtë rast lista e zezë amerikane do të shtohet gjatë periudhës së ardhshme. Rasti i fundit ishte ai me ish zv/kryeministrin Koço Angjushev i cili paralajmëroi se do të ankohet për vendimin e Departamentit amerikan të cilin e quajti të padrejtë. Ageler tha se do të ishte e lumtur nëse institucionet vendase hetojnë këto raste.

“Kur dikush vendoset në listë të zezë nga SHBA-të si rasti i ish zv.kryeministrit dhe ai tha se ishte i bazuar vetëm në dyshime dhe jopëlqim dhe do të ndjekë një proces ankimimi, unë vetëm do të thosha se ne nuk vendosim në listë të zezë njerëz vetëm për shkak të dyshimeve, ose si ndihemi për to, nuk ka asgjë personale në atë vendim. Është një proces legal dhe si me çdo proces legal, ato që janë futur në listën e zezë janë të mirëseardhur të angazhojnë avokatë amerikanë dhe të ndjekin pakënaqësinë e tyre. Ne nuk luajmë një rol të sundimit të ligjit në këtë vend por shpresojmë që informacionet që ne kemi mbledhur, shumica e të cilave janë prej këtu, do të ndihmojnë që forcat e ligjit dhe prokuroria gjithashtu të ndjekë këto raste dhe t’i bëjë njerëzit të mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre”, shtoi Angella Ageler, Ambasadore e SHBA-së.

E pyetur për mbështetjen që Angjushev mori nga ish kryeministri Zaev pas vendosjes së tij në listë të zeza, Ageler tha se është e drejtë e secilit të marrë anë në këto raste. /Alsat.mk

lajmet e fundit

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu