Miqtë e këshilluan të mos e lidhte emrin e tij me Shqipërinë, por Sylvinho e fitoi bastin me kuqezinjtë!

I pajisur rishtazi me pasaportën shqiptare. I vlerësuar me “Shqiponjën e Artë” në Samitin e Diasporës së zhvilluar në Tiranë. Sylvinho po shijon orët e merituara të triumfit, pas kualifikimit të Kombëtares në finalet e Euro 2024.

Emërimi te Shqipëria ishte lëvizja e duhur. Ecuria me Kombëtaren i riktheu në shinat e duhura karrierën si trajner, që edhe pse e praktikonte prej pak kohësh, rrezikonte ta mbyllte pa sukses. Gazeta spanjolle “Sport” analizoi si Sylvinho ishte njeriu i duhur për Kombëtaren dhe se si kuqezinjtë ishin ekipi i duhur për brazilianin.

“Karriera e Sylvinho-s në stol u ndal pas shkarkimit nga Corinthians, në shkurt të vitit të kaluar. Pas stazhit si asistent i Mancinit te Inter dhe Tites te përfaqësuesja e Brazilit, ai kërkonte një eksperiencë të re, teksa punoi për një kohë të shkurtër edhe te Lyon në Francë. Shqipëria e thirri, teorikisht jo një prej detyrave më prestigjioze në panoramën e futbollit europian. Sylvinho bëri një vesh të shurdhër ndaj miqve që e këshilluan të mos e lidhte emrin e tij me Shqipërinë. Mori një vendim me rrezikshmëri të lartë, duke pranuar postin në janar të këtij viti… dhe në fund ia doli”, shkruan media spanjolle.

E përditshmja spanjolle e vlerësoi 49-vjeçarin si një trajner emergjent, studioz, këmbëngulës dhe shumë elastik. Mrekullia me Kombëtaren mund t’i hapë dyer të shumta në të ardhmen në nivel klubesh dhe përfaqësuesesh. Kuotate Sylvinho-s në panoramën e futbollit botëror janë rritur dukshëm, duke e shndërruar në një prej trajnerëve të së ardhmes që duhen mbajtur nën vëzhgim.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu