Ligji i ri i gjuetësi u miratua në Kuvend, ja risitë!

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për gjahun dhe gjuetinë. Është një ligj reformues me risi të shumta dhe një zgjidhje ligjore të harmonizuar me rregulloret e Bashkimit Evropian.

“Me miratimin e këtij ligji, hiqet dhënia me koncension e zonave të gjuetisë dhe të aplikohet masa dhënia për përdorim dhe menaxhim për një periudhë prej 20 viteve”, thuhet në ligj. Përparësi për të fituar do të kenë koncesionerët e deritanishëm, por në rend të parë Shoqatat e gjuetarëve.

Ligji i ri për gjahun dhe gjuetinë parasheh kompetenca më të mëdha publike për Federatën e Gjuetisë së Maqedonisë.

Nga pikëpamja e sigurisë, ligji i ri parashikon trajnimin e detyrueshëm përpara dhënies së provimit të gjuetisë, veçanërisht në fushën e sigurisë së gjuetisë. Për më tepër, ligji i ri parashikon një dispozitë me të cilën jelekët me marker fluoreshente (fosforeshentë) bëhen të detyrueshëm gjatë gjuetisë së gjahut.

Risi është edhe fakti që sezoni i gjuetisë së derrit të egër nis më herët, pra parashikohet të fillojë më 1 maj dhe numri i gjuetjeve të lejuara për gjuetar në ditë është i kufizuar për disa lloje të gjahut.

Ligji për gjahun dhe gjuetinë parashikon mundësinë ligjore për krijimin e fermave për prodhimin e mishit të gjahut. Në këtë mënyrë kontribuon në zhvillimin e turizmit të gjuetisë, si dhe mundësinë e prodhimit dhe shitjes së mishit të gjahut, thuhet në njoftimin zyrtar nga Ministria e Bujqësisë dhe Pylltarisë.

lajmet e fundit

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu