Lëvizja BESA: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot!

Në një deklaratë nga Lëvizja BESA ka kritikuar Qeverinë aktuale të Maqedonisë së Veriut për prioritetin e saj të dyshimtë ndaj sektorit të kazinove, duke lënë mënjanë investimet e nevojshme në infrastrukturën rrugore shqiptare. Partia akuzon se derisa Maqedonia e Veriut ka lidhje autostradale me vende të tjera, vendbanimet shqiptare mbeten të izoluara nga ky zhvillim.

Në veçanti, autostrada Kërçovë–Ohër, e cila është ende e parealizuar, ka shpërfaqur dështimin e vazhdueshëm të investimeve kapitale nga pushteti aktual. Për shkak të vonesave dhe mosrealizimit të kësaj autostrade, shqiptarët në Maqedoninë e Veriut vazhdojnë të mbeten pa lidhje efikase me vende të tjera, përfshirë Shqipërinë.

Në këtë kontekst, Lëvizja BESA ka bërë thirrje publike për sqarime nga liderët e Qeverisë dhe ka shprehur shqetësimin se paratë publike po shkojnë drejt investimeve të dyshimta në sektorin e lojërave të fatit, ndërsa prioritetet për autostradat mbeten në hije.

Partia kritikon gjithashtu premtimet e papërfunduara të Qeverisë për ndërtimin e autostradës Shkup–Bllac, duke theksuar se, megjithë premtimet e tyre, ende nuk janë ndërtuar as dy kilometra nga ky projekt.

Në përfundim, Lëvizja BESA akuzon BDI-në dhe partnerin e saj LSDM për mungesën e përkushtimit ndaj zhvillimit të infrastrukturës rrugore, duke shprehur dyshime për shfrytëzimin e fondeve publike për qëllime të paqëndrueshme. Partia bën thirrje për transparente dhe llogaridhënie nga autoritetet për të sqaruar shqetësimet e qytetarëve. /Telegrafi/

lajmet e fundit

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

Ndërron jetë gazetarja nga Shkupi

Njoftohen të gjithë të afërmit, miqtë dhe kolegët se Aneta Gjoshevska ka ndërruar jetë dje vonë pasdite. Aneta Gjoshevska ka lindur në Shkup në...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu