Kush ishte Mikhail Kalashnikov, “babai” i armës më vdekjeprurse në planet!?

23 Dhjetor 2013 – Vdes “babai” i armës automatike famëkeqe, Mikhail Kalashnikov

Mikhail Kalashnikov ishte një gjeneral dhe inxhinier ushtarak, i njohur kryesisht për krijimin e modelit të pushkëve të sulmit AK-47, ose Kallashnikov siç quhen më shpesh. Ndonëse vitet e fundit të jetës shprehu keqardhje dhe dhimbje për shpërndarjen e pakontrolluar të armëve, ai u mburr me shpikjet e tij dhe reputacionin e tyre ndërkombëtar, duke theksuar se Kallashnikovi i tij është një “armë mbrojtëse” dhe “jo sulmuese”.

Kalashnikov lindi në krahinë ruse të Kurjas, si fëmija i 17 nga 19 fëmijët e Aleksandra Kalashnikov, të cilët ishin fshatarë. Në 1930, familjes iu rrëmbye toka nga autoritetet shtetërore, dhe u deportuan në fshatin Tomsk Oblast. Në rininë e tij, Mikhail vuajti nga sëmundje të ndryshme, dhe ishte në prag të vdekjes në moshën 6-vjeçare.

Ndërkohë ishte i tërhequr nga të gjitha llojet e makinerive, por shkruante gjithashtu edhe poezi duke ëndërruar të bëhej shkrimtar. Botoi 6 libra, dhe vazhdoi të shkruante poezi gjatë gjithë jetës së tij. Prindërit e Kalashnikov ishin fshatarë, por pas dëbimit në Tomsk Oblast, u detyruan të kombinonin bujqësinë me gjuetinë, ndaj Mikhail filloi të përdorte gjithnjë e më shpesh pushkën e babait të tij në adoleshencë.

Në vitin 1938, rekrutohet në Ushtrinë e Kuqe, por për shkak të shtatit të shkurtër dhe aftësive inxhinierike u caktua si mekanik tankesh, dhe më vonë u bë një komandant tankesh. Gjatë trajnimeve ai bëri shpikjet e tij të para, që kishin të bënin jo vetëm me tanket, por edhe me armët e vogla.

Plagoset në luftime në Betejën e Brianskut në tetorin e vitit 1941, dhe qëndron në spital deri në prillin e vitit 1942. Në spital, ai dëgjoi disa ushtarë të ankoheshin për pushkën sovjetike, dhe aty i lindi ideja të krijonte një pushkë të re e cila më vonë u bë AK47 (Avtomat Kalashnikova 1947). Në vitin 1949, AK-47 u bë arma standarde e trupave sovjetike të këmbësorisë.

Deri në vitin 2009, ishin prodhuar përafërsisht mbi 100 milionë kallashnikovë, ndërsa rreth gjysma e tyre janë të falsifikuar. Arma u bë e famshme për shkak të besueshmërisë së saj në kushtet klimatike më ekstreme, duke funksionuar në mënyrë të përkryer në shkretëtirën e nxehtë ashtu si edhe në tundrën e acartë.

Ajo është në përdorim zyrtar nga ushtritë e 55 vendeve, dhe ka qenë kaq shumë ndikues në luftën e disa vendeve, që e kanë vendosur edhe në flamurin e tyre si Mozambiku, lëvizja Hezbollah etj.

Pas një sëmundje të gjatë, Kalashnikov vdiq më 23 dhjetor 2013, në moshën 94 vjeçare. Në janarin e vitit 2014 u botua një letër e tij e shkruar 6 muaj para vdekjes së tij nga drejtuesi i kishës ortodokse ruse, Patriarku Kiril, dhe e përditshmja “Izvestia”.

Në atë letër ai deklaroi se po “vuante shpirtërisht” në lidhje me atë nëse ishte përgjegjës për vdekjet e shkaktuara nga armët që krijoi. “Unë vazhdoj të bëj të njëjtën pyetje pa përgjigje, nëse pushka ime u ka marrë jetën shumë njerëzve. A mundet që unë… një i krishterë dhe një besimtar ortodoks, të fajësohem për vdekjet e tyre?”.

Patriarku e falenderoi Kalashnikov, dhe tha se ai “ishte një shembull i patriotizmit, duke patur një qëndrim korrekt ndaj vendit”. Në lidhje me përgjegjësinë e projektimit të armës vdekjeprurëse, “kisha ka një pozicion të qartë:kur arma përdoret në mbrojtje të atdheut, Kisha mbështet krijuesit e saj, dhe ushtrinë që e përdor atë”.

lajmet e fundit

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

Kurti: Qytetarët të mos heroizojnë Faton Hajrizin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar në mbledhjen e qeverisë se shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia, përkojnë me ato...

Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

Gjatë ditës së djeshme në lagjen “Çezmja Ajduçka” në Kumanovë, zyrtarë policorë kanë arrestuar personin me iniciale A.G nga Kumanova dhe personin S.N. nga...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu