Kurti, politikanit serb: A është Beogradi i bukur dhe interesant si në kohën kur ishim studentë?

Presidenti i Partisë Liberal-Demokratike në Serbi, Çedomir Jovanoviç, pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, ka treguar se ky i fundit e kishte pyetur se “a është ende i bukur Beogradi?”, kryeqyteti i Serbisë.

“Kurti më pyeti se ‘a është Beogradi aq interesant dhe i bukur sa kur ishim studentë?’, ka njoftuar ai përmes platformës X, derisa ka treguar se ia ka shpjeguar kryeministrit kosovar se Beogradi tani është “edhe më interesat dhe më i bukur shumë, si Prishtina”.

https://x.com/ceda_jovanovic/status/1731380184383651908?s=46

Për takimin e politikanit liberal nga Serbia me Kurtin, ka njoftuar edhe zyra për media e Qeverisë së Kosovës, e ku theksohet se ata biseduam rreth zhvillimeve të fundit në Kosovë dhe Serbi dhe raportet ndërmjet dy vendeve.

“Gjithashtu folën për nevojën e fuqizimit të sundimit të ligjit në Ballkanin Perëndimor, rëndësinë e demokratizimit të shoqërive dhe institucioneve, pluralizmit politik, respektimit të të drejtave të njeriut dhe të pakicave kombëtare si garant të paqes dhe sigurisë në gjithë rajonin”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, Jovanoviç pati njoftuar se ka vendosur të hyjë në zgjedhje për shkak të ngjarjeve të 24 shtatorit në Banjë të Zveçanit ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku dhe heshtjes së Serbisë.

Ai kishte theksuar se nuk dëshiron të jetojë në një shtet ku qytetarët zgjedhin mes presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe liderit të partisë opozitare serbe “SSP”, Dragan Dilash.

“Nuk do të gënjej popullin për Kosovën, që të ofroj ndonjë rrugë më të lehtë, sepse në fund të asaj rruge do të zhdukeshim”, pati potencuar Jovanoviç.

Jovanoviç pati njoftuar se ka vendosur të hyjë në zgjedhje për shkak të ngjarjeve të 24 shtatorit në Banjë të Zveçanit ku mbeti i vrarë rreshteri Afrim Bunjaku dhe heshtjes së Serbisë

Ai kishte theksuar se nuk dëshiron të jetojë në një shtet ku qytetarët zgjedhin mes presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe liderit të partisë opozitare serbe “SSP”, Dragan Dilash.

Nuk do të gënjej popullin për Kosovën, që të ofroj ndonjë rrugë më të lehtë, sepse në fund të asaj rruge do të zhdukeshim”, ka potencuar Jovanoviç.

Jovanoviç është i njohur për qëndrimin e tij pro pavarësisë së Kosovës dhe i ka shpëtuar disa atentateve në Beograd.

Albanian Post

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu