Arsimtar, e kemi marrë vizën për Gjermani. Fëmijët tanë nesër nuk do të vijnë në shkollë!

shkruan: Muhamer Pajaziti
Arsimtar, e kemi marrë vizën për Gjermani. Fëmijët tanë nesër nuk do të vijnë në shkollë.
Ky njoftim kobshëm i prindërve për kujdestarët e klasave, është bërë refren i shpeshtë dhe i përsëritur.
Profesor jam duke e pritur terminin dhe së shpejti do të largohem, do të ik nga ky vend.
Kështu po na zbazen klasat në shkolla e amfiteatrot në universitete.Po mbesim pa asetin tonë kryesor dhe më të rëndësishëm rininë.
Po ikin edhe të rinjtë me profesione dhe zanate të çmuara. Ky vend po shkon për lesh, do të mbeten vetëm nënat dhe baballarët në mosha të thyera dhe me zemra të thyera.
Politika po flet për integrime edhe unë them se duhet një kauzë dhe projekt i përbashkët për rininë tonë.
Trajtoni me kujdesë dhe repsektë të rinjtë, ofroni bursa dinjitoze, ofroni shkollim adekuat duke ndjekur trended më të reja, paga dinjitoze dhe mirëqenie, lejoni konkurrencën dhe meritokracinë.
Mundësoni të jetojnë me dinjitet dhe mos e lejoni të na ik ky thesar i çmuar. Pa rini jemi të shkretë.
Kjo politikë na ka lodhur me integrimin evropianë të cilin as nuk e kupton.
Integrimi nënkupton forcimin e brendshëm dhe rritjen e mirëqenies, sepse edhe kohët e fundit tregojnë se edhe BE-ja, përkatësisht shtetet anëtare të saj po kalojnë faza kritike, sidomos në lidhje me vendet e punës dhe mirëqenien sociale.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu