Komuna e Çairit ankohet se i janë shkurtuar bllok-dotacionet për arsim, MASH: Do të plotësohen mjetet në shtatorin e ardhshëm!

Përfaqësuesit e Komunës së Çairit nëpërmjet një konference për shtyp sot kanë theksuar se bllok-dotacionet e parashikuara për vitin 2024 janë shkurtuar dhe kjo do të shkaktojë problem serioz në funksionimin e shkollave, pasi që mjetet e ndara nuk janë të mjaftueshme. Nga MASH theksojnë se shtatorin e ardhshëm këto mjete do të plotësohen.

“Sipas të dhënave nga Ministria e Financave, planifikimi i bllok-dotacioneve për arsimin fillor për vitin 2024 për Komunën e Çairit nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut është në vlerën e 525 milionë denarëve, nga të cilat vetëm për rrogat e mësimdhënësve, të punësuarve në 10 shkollat fillore si dhe regresi, i cili nga ky vit është i obligueshëm, kap shifrën e 500 milionë denarëve dhe pjesa e mbetur prej 25 milionë denarëve, është tepër e vogël për mbulimin e të gjitha harxhimeve tjera, flas këtu për ngrohjen qendrore, naftën për ngrohje, energjinë elektrike, harxhimet tjera elementare për të funksionuar mësimdhënia, mirëmbajtja e objekteve, transporti i nxënësve dhe kështu me radhë”, tha Blerim Sulejmani, udhëheqës i Sektorit të Financave në Komunën e Çairit, i cili ishte i shoqëruar nga përfaqësues të Sektorit të Arsimit dhe drejtorët e shkollave fillore.

Nga Komuna theksuan që kërkojnë urgjentisht nga Qeveria dhe Ministria e Arsimit dhe Shkencës të rishqyrtojë këtë vendim sepse kështu i dëmtojmë dhe shkollat fillore dhe rreth 10.000 nxënës

“Shkurtimin e bllok-dotacioneve ne e vlerësojmë edhe si një lojë tinëzare të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut dhe Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, edhe atë në kurriz të fëmijëve, në kurriz të nxënësve dhe ardhmërisë sonë”, shtoi Sulejmani, i cili më pas gjatë pyetjeve gazetareske tha se çdo vit shkollat në Çair hasin probleme për shkak të mjeteve jo të mjaftueshme financiare.

lajmet e fundit

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

Ndërron jetë gazetarja nga Shkupi

Njoftohen të gjithë të afërmit, miqtë dhe kolegët se Aneta Gjoshevska ka ndërruar jetë dje vonë pasdite. Aneta Gjoshevska ka lindur në Shkup në...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu