Jajaga – Bitri: SEEBRIG , një format nga më të suksesshmet të bashkëpunimit rajonal!

Zëvendës-Ministri i Mbrojtjes, Tiron Jajaga sëbashku me zëvendës – shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Armatës, Azim Nuredin kanë vizituar sot selinë e Brigadës së Evropës Juglindore (SEEBRIG), e cila do të jetë e vendosur në Kumanovë deri në vitin 2026. Gjatë vizitës, Jajaga u takua me komandantin e SEEBRIG, gjeneral brigade Bilbil Bitri.

Në takim, Jajaga theksoi se Ministria, do të vazhdojë të mbështesë Komandën e kësaj Brigade, e cila me aktivitetet dhe kontributin e saj në zhvillimin dhe ndërveprimin ndërmjet vendeve anëtare, përfaqëson një nga format më të suksesshme të bashkëpunimit rajonal.

Gjenerali, Bilbil Bitri falënderoi për mbështetjen në funksionimin e Komandës së Brigadës.

Brigada e Evropës Juglindore është themeluar në vitin 1999, bazuar në marrëveshjen për bashkëpunim rajonal në fushën e mbrojtjes, e njohur si Marrëveshja për Forcat Shumëkombëshe Paqeruajtëse të Evropës Juglindore (FSHPEJL), e nënshkruar në vitin 1998 në Shkup. Anëtarë të SEEBRIG-ut janë Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Bullgaria, Greqia, Rumania dhe Turqia.

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu