Ja sesi të mbani të fshehur vendndodhjen tuaj gjatë një telefonate në WhatsApp

Për thirrjet, WhatsApp tradicionalisht ka përdorur lidhjet e drejtpërdrejta peer-to-peer. Edhe pse është lidhje e shpejtë, ajo mund të ekspozojë adresën tuaj IP.

Por së fundi WhatsApp ka sjellë një funksionalitet me të cilin mund të fshihni adresën tuaj IP gjatë një thirrje audio dhe video.

Ja sesi të mbroheni gjatë thirrjeve WhatsApp

WhatsApp prezantoi një opsion quajtur Protect IP Adress, ku sipas Meta, fsheh adresën tuaj IP duke kaluar thirrjen nëpër serverët e WhatsApp. Vlen të theksohet se ky funksionalitet është bërë i disponueshëm vetëm në versionet e fundit të WhatsApp.

Prandaj përpara duhet të shkoni në App Store dhe Google Play Store për të parë nëse një përditësim është i disponueshëm.

Më pas duhet të ndiqni hapat si mëposhtë për të fshehur adresën tuaj IP dhe si rezultat vendndodhjen.

  1. Lançoni WhatsApp dhe shkoni në Settings
  2. Klikoni Privacy dhe më pas Advanced
  3. Më pas do të shikoni opsionin Protect IP Adress in calls të cilën mund ta aktivizoni

Vlen të theksohet se cilësia e thirrjes mund të bjerë në aktivizoni këtë funksionalitet. Kjo sepse thirrjet peer-to-peer janë më të shpejta. /PCWorld Albanian

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu