Italia e dërgon në shtëpi Serbinë e Djokoviçit

Italia e ka eliminuar Serbinë në kuadër të “Davis Cup”, apo siç njihet ndryshe Kampionati Botëror i Tenisit.

Këtë të shtune, italianët triumfuan ndaj serbëve me rezultat 2-0 në sete.

Fillimisht Serbia kaloi në epërsi në gjysmëfinale kur Miomir Kecmanoviq mundi Lorenzo Musettin 6-7 (7-9) 6-2 6-1.

Por Sinner tregoi klasin e tij duke mposhtur Novak Gjokoviqin 6-2 2-6 7-5 dhe barazoi rezultatin.

Më pas Sinner dhe Lorenzo Sonego mundën Gjokoviqin dhe Kecmanoviin 6-3 6-4 në dyshe për të siguruar një fitore me plot emocion.

Italia në finale do të ballafaqohet me Australinë, sfidë e cila do të zhvillohet gjatë kësaj të diele.

Përndryshe, tenistët serbët edhe kësaj radhe provokuan me këngë nacionaliste kundër Kosovës.

Madje, “Davis Cup” fshiu videot e tyre që kishte publikuar, pasi këngët me të cilat hynin në ndeshje tenistët serbë, ishin të karakterit nacionalist.

Në lidhje me këtë ka reaguar edhe Federata e Tenisit e Kosovës, e cila ka paralajmëruar se do të bëjë ankesë në institucionet përkatëse. /Klankosova.tv.

lajmet e fundit

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu