Geer porositi që të hetohen ndikimet politike dhe incidenti i dhunshëm në M-NAV!

Emërimet në institucionet publike të bëhen në bazë të meritave, që do të nënkuptonte kualifikim, aftësi, përvoja, të mos i përkasë asnjë partie apo të mos bëhen përmes lidhjeve personale, kështu ka deklaruar euroambasadori, David Geer, duke komentuar zhvillimet e fundit në M-NAV, gjatë një aktiviteti në Ministrinë e Mbrojtjes. Ai shtoi se, ka detyrime kur bëhet fjalë për navigacionin ajror dhe detyrimet ndaj BE-së në aspekt të implementimit të tyre. Këtu sipas tij, përfshihet edhe garantimi i pavarësisë së trupit i cili është përgjegjës për navigacionin ajror si dhe rekrutimi dhe angazhimi që çështjet ligjore të përmbushen dhe që burimet njerëzore të përdoren në një mënyrë që do të garantojë sigurinë dhe efikasitetin e shërbimit të navigimit.

“Kur bëhet fjalë për pretendimet e ndryshme në aspekt të ndikimeve të jashtme politike ju bëjmë thirrje autoriteteve të hetojnë dhe të veprojnë. Kur bëhet fjalë për pretendimet në aspekt të hyrjes në objekt, kërcënimet dhe dhuna, ato janë çështje që duhet të hetohen dhe nëse ka shqetësim duhet të reagohet në lidhje me atë” – tha David Geer, euroambasador.

Për ministren e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska, incidenti në M-MAV është i papranueshëm dhe nuk duhet të ketë kompromis për sigurinë. Ajo tha se gjykata duhet ta rishqyrtojë vendimin e saj.

“Nuk pajtohem me vendimin e Gjykatës dhe mendoj se duhet ta rishqyrtojnë vendimin, nuk dua të ndikojë në vendimet nga pozicioni i ministrit të Mbrojtjes, por mendoj se duhet ta marrin më seriozisht këtë situatë, do të kenë kohë shtesë” – tha Petrovska.

Nga ana tjetër kryeministri Dimitar Kovaçevski kërkon që të zgjerohet inspektimit i punës dhe funksionimit të M-NAV. Ai tha se, Navigacioni i Maqedonisë është në nivel të një kompanie familjare në të cilën ka të punësuar deri në gjeneratën e tretë dhe për këtë ka konflikte që zakonisht ndodhin në shtëpi.

“Duhet të merremi më seriozisht me atë institucion, jo vetëm Qeveria por edhe “Eurokontrolli”. Financimi i tyre është prej aty. Ka disa aspekte të cilat duhet të analizohen. Mendoj se ajo kompani është shndërruar në kompani familjare. Punësimi ka arritur deri më brezin e tretë. Kryetari i sindikatës, babai i tij ka punuar aty, vëllai i tij punon aty. Ata funksionojnë si familje. Ka aq shumë rastësi në atë organizatë” – tha Kovaçevski.

Në lidhje me zhvillimet në M-NAV ka reaguar edhe presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski, i cili gjatë ditës së djeshme realizoi edhe një takim me përfaqësuesit e sindikatës së kontrollorëve të fluturimeve, revolta e të cilëve kundër punësimeve partiake, nxiti edhe një incident të dhunshëm javën e kaluar. Pendarovski kërkoi zbardhje të plotë të incidentit.

lajmet e fundit

Taravari viziton familjen e foshnjës që u dhunua në spital, a do të lejojë VMRO të shkarkohet nga puna një maqedonase!?

Pasi u raportua se një foshnje tre muajshe është dhunar nga motrat mendicinale në spitalin e Pediatrisë në Shkup, që siç thuhet, vetëm se...

Spanjë apo Angli? Kush merr bonuse më të mëdha nëse shpallet kampion në Euro 2024

Lojtarët e Spanjës dhe Anglisë do të luajnë për të fituar trofeun e Euro 2024, por edhe për bonuse të majme që do të...

Jakupi: s’VLEN dhe VMRO shkarkojnë komandantin shqiptar nga stacioni i Gostivarit, emërojnë maqedonas

Nënkryetari i ri i Aleancës për Shqiptarët, njëherë edhe kampion europian në karate, Berar Jakupi, përmes një statusi në “Facebook”, ka reaguar për “ndryshimin...

Kylian Mbappe, futbollisti më i shpejt i Euro 2024

Të dielën zhvillohet finalja e madhe mes Anglisë dhe Spanjës në Euro 2024. Kylian Mbappe, është futbollisti më i shpejt në Euro 2024, me 36.5...

“Yamal nuk duhet të ketë presion”, De la Fuente: Dua të jetë i qetë para finales

Ka shënuar 1 gol dhe ka asistuar 3 të tjerë, në Euro 2024 dhe mbrëmjen e së dielës do të ketë mundësinë të fitojë...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu