1700 artefakte të zhdukura nga muzetë e galeritë në Britani, mes tyre edhe një vizatim i Mbretëreshës Viktoria

Rreth 1700 artefakte kanë humbur në muzetë dhe galeritë e Londrës! Disa nga objektet mund të cilësohen të pazakonta!

Një palë mustaqe false, një vizatim i Mbretëreshës Viktoria, të brendshme, çorape dhe një cark për minj janë ndër më shumë se 1700 artefaktet e munguara nga Muzetë në Angli, sipas raportit të sendeve të humbura në dy dekadat e fundit!

Kjo vjen pasi pak kohë më parë, një anëtar i stafit të Muzeut Britanik u shkarkua pasi u zhdukën më shumë se 2 mijë artefakte.

Artikuj të tjerë të pazakontë që mungojnë përfshijnë një kalendar të Sadam Huseinit dhe një sistem lundrimi avioni.

Mediat britanike raportojnë se Galeria Kombëtare e Portreteve, që u rihap në vitin 2023 pas një rinovimi 3-vjeçar, ka 45 artikuj të pavendosur, por institucioni këmbëngul se ato nuk mungojnë ose nuk janë vjedhur.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu