FRANCE 24 shkruan për spastrimin etnik që Serbia u bën shqiptarëve të Luginës: ‘Të padukshëm’

Në letër, Alimja B. nuk ekziston më në Serbi.

Pasi zyrtarët serbë fshinë adresën e saj zyrtare, ajo tha se aftësia e saj për të punuar është penguar, ndërsa e drejta e saj për të votuar është hequr dhe aksesi në kujdesin shëndetësor është refuzuar.

Alimja është një nga shumë shqiptarët etnikë që jetojnë në Serbinë jugore, të cilët kanë akuzuar autoritetet për fshirjen e adresave të shtëpive të tyre nga dokumentet zyrtare, duke çuar në një sërë efektesh të dëmshme që prishin jetën e përditshme.

“Është një padrejtësi,” i tha ajo AFP-së gjatë një interviste në shtëpinë e saj pranë Medvegjës në Luginën e Preshevës, transmeton Rruga Press.

“Ndihem keq, sepse kam 36 vjet që jam martuar, nuk kam lëvizur kurrë. Dhe më hoqën.”

Qeveria serbe ka mohuar vazhdimisht se ka mbikëqyrur një proces që kritikët e kanë quajtur “pasivizim”, ose heqjen e adresave të shtëpive të shqiptarëve etnikë nga të dhënat zyrtare.

Por për mijëra të dyshuar të prekur nga kjo çështje, rezultatet kanë qenë shkatërruese.

Serbët dhe shqiptarët etnikë ndajnë një histori të hidhur plot armiqësi që shpërtheu në luftë të drejtpërdrejtë në fund të viteve 1990 në Kosovë.

Gjatë konfliktit, forcat serbe luftuan me guerilët shqiptarë etnikë, duke çuar në rreth 13,000 vdekje dhe shpërngulje të qindra mijërave.

Trashëgimia e konfliktit mbetet një plagë e hapur në Serbi, e cila ka refuzuar të njohë shpalljen e pavarësisë së ish-provincës me shumicë etnike shqiptare.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu