Është regjistruar tërmet 3,8 ballësh në Maqedoninë e Veriut

Tërmet me intensitet prej 3,8 ballë sipas shkallës së Rihterit është ndjerë mbrëmë në Ohër, Strugë, Resnjë, Manastir dhe Kavadar.

Epiqendra e tërmetit ka qenë në Prespë, në 120 kilometra nga Shkupi. Tërmeti ka shkaktuar shqetësim tek qytetarët, ndërsa sipas informatave të para, dëme materiale nuk janë paraqitur.

“Rrjeti telemetrik sizmologjik i Republikës së Maqedonisë së Veriut, në stacionet sizmologjike të instaluara mbarë territorin, të mirëmbajtura nga Observatori sizmologjik pranë Fakultetit natyror-matematikor në Shkup, në ora 00 e 32 minuta ka regjistruar tërmet, epiqendra e të cilit gjendet 120 km në jug të Shkupit, në rajonin me epiqendër Prespën, ma magnitudë lokale të Rihterit ML3.8. Sipas informatave të deritanishme, me të cilat disponon observatori, tërmeti është ndjerë në Ohër, Strugë, Resnjë, me intensitet prej IV ballë sipas shkallës makrosizmike evropiane, në Manastir, Kavadar dhe rrethinë me intensitet prej III ballë sipas shkallës së njëjtë. Përveç shqetësimit tek qytetarët, sipas informatave të para, dëme materiale nuk janë paraqitur”, thuhet në kumtesën e Observatorit sizmologjik.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu