Britania e Madhe vendos sanksione ndaj kompanisë që organizoi festimet e Dodikut për Ditën e “Republika Srpska”

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka aplikuar regjimin e sanksioneve të Mbretërisë së Bashkuar për Bosnjë dhe Hercegovinën ndaj një kompanie boshnjake të përfshirë në cenimin e Kushtetutës së këtij vendi.

Lidhur me këtë çështje është deklaruar edhe ambasadori i Britanisë së Madhe në Bosnje dhe Hercegovinë, Julian Reilly, shkruajnë mediat boshnjake.

“Agjencia e marketingut Mania përfitoi ndjeshëm duke organizuar dhe promovuar festimin antikushtetues të 9 janarit. Gjykata Kushtetuese e Bosnjë dhe Hercegovinës vendosi në 2015 dhe përsëri në 2019, se zgjedhja e 9 janarit për të festuar Ditën e Republikës Srpska është antikushtetuese dhe diskriminuese, sepse vendos një pozitë të privilegjuar të një bashkësie etnike ndaj të tjerëve. Duke vepruar në kundërshtim me këto vendime, Mania minoi sundimin e ligjit, nxiti ndarjen dhe frikën”.
Ndryshe, siç thuhet më tej, regjimi i sanksioneve të Mbretërisë së Bashkuar mundëson sanksionimin e atyre që minojnë ose kërcënojnë sovranitetin, integritetin territorial, prosperitetin ndërkombëtar ose rendin kushtetues të Bosnjë-Hercegovinës.

“Mbretëria e Bashkuar nuk e mori lehtë këtë vendim. Por siç e kemi thënë vazhdimisht, duhet të ketë pasoja për ata, politikanët apo kompanitë, të cilët minojnë paqen që u sigurua me Marrëveshjen e Paqes të Dejtonit”.

Data e “Ditës së Republikës Srpska” shënon shpalljen e njëanshme të pavarësisë të bërë nga udhëheqësit serbë të Bosnjës në vitin 1992, e cila i parapriu luftës në Bosnje dhe Hercegovinë.

Ngjarja është përdorur në vitet e mëparshme nga presidenti i Republika Srpska, Milorad Dodik dhe figura të tjera si një mjet për të promovuar retorikën secesioniste në kundërshtim me kushtetutën e vendit, për të mohuar gjenocidin e Srebrenicës dhe për të lavdëruar kriminelët e luftës të dënuar për krime kundër njerëzimit.

Dodik u sanksionua nga Britania e Madhe në prill 2022, së bashku me kolegen e saj politikane Zeljka Cvijanoviç, për përdorimin e pozitave të tyre të autoritetit për të nxitur shkëputjen de facto të Republikës Srpska dhe për përdorimin e gjuhës së urrejtjes për të nxitur tensionet etnike.

Republika Srpska është një nga dy entitetet e Bosnjës dhe Hercegovinës të krijuar nga Marrëveshja e Paqes e Dejtonit, e cila i dha fund armiqësive në nëntor 1995 pas luftës në Bosnje.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu