Alternativa akuzon zvkryeministrin Grubi për ndërhyrje edhe në RTVM

Partia opozita “Alternativa” ka akuzuar zv.kryeministrin e parë, Artan Grubi për ndërhyrje në punën e Radio Televizionit të Maqedonisë.

Më poshtë mund ta lexoni reagimin e plotë të “Alternativës”:

Ashtu siç jemi njoftuar nga burime të brendshme të servisit informativ RTVM, në mbledhjet e kolegjiumit të redaksisë së kanalit të dytë, më saktë të programit në gjuhën shqipe, vazhdimisht merr pjesë një person që është i punësuar në një ministri, të cilin madje e kanë prezantuar si këshilltar të drejtorit Marjan Cvetkovski, bile edhe si zëvendësdrejtor. Sipas informacioneve me të cilat ne disponojmë ne, personi i apostrofuar është i punësuar në Ministrinë për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive.

Kjo është arsyeja që ta pyesim publikisht ministrin Artan Grubi se kush është ky person dhe çfarë kërkon ai në mbledhjet e RTVM-së? Përveç tij, përgjigje se kush është ky emisar i Artan Grubti aty dhe me çfarë roli ai përzihet në RTMV duhet të japë edhe kryeredaktorja e kanalit të dytë, Merita Gashi.

Këtu duam t’ia kujtojmë opinionit se pjesëmarrja e njerëzve të politikës në mbledhjet e servisit publik është skandaloze dhe e ndaluar me ligj. Duke e konstatuar këtë gjendje, nuk mund të mos konkludojmë se zëvendëskryeministri i parë i kazinove dhe lojërave të fatit, njësoj si Gebelsi i nazizmit, po shndërrohet dhe në ministër të Propagandës, duke dashur që ta kontrollojë edhe politikën informative të servisit publik, për të cilin paguajnë të gjithë qytetarët dhe i cili duhet t’i shërbejë informimit të drejtë dhe të paanshëm të publik. Kjo është edhe një arsye se pse Maqedonia e Veriut ka marrë nota aq negative në raportin e fundit të Komisionit Europian, që është argument më shumë për ne se kjo qeveri nuk e ka me rëndësi europianizimin e vendit, por vetëm pushtetin dhe përfitimin prej tij.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu