Takim me ambasadoren,bashkēpunim i ngushtë strategjik u shpreh Aliu

Aliu: Me kënaqësi prita në MSHIA ambasadoren 🇺🇸amerikane në vendin tonë, Anxhela Prajs Ageler.

🔹Gjatë takimit e njoha ambasadoren Ageler me projektet që MSHIA po ndërmerr në fushën e transforminit digjital dhe reformave në administratën publike.

🤝Bashkëpunimi i ngushtë për çështjet strategjike të sektorëve jetikë, që ministria jonë mbulon, si dhe partneriteti thelbësor me SHBA për të çuar përpara zhvillimin ekonomik të vendit, por dhe faktorizimin e Maqedonisë së Veriut përmes infrastrukturës kritike në nivel rajonal, ishin temat kryesore të këtij takimi të parë, mjaft të frutshëm.

Jam besimplotë se në të ardhmen Ambasadorja Ageler do të japë mbështetje të rëndësishme në fushat inovative si teknologjia dhe siguria kibernetike.
🇲🇰🤝🇺🇸

————
Со задоволство ја пречекав во МИОА американската🇺🇸 амбасадорка во нашата земја, Анџела Прајс Агелер.

🔹На средбата ја информирав амбасадорката за проектите што МИОА ги реализира во областа на дигиталната трансформација и реформите во јавната администрација.

🤝Блиската соработка за стратешките прашања од виталните сектори кои ги покрива нашето министерство, како и суштинското партнерство со САД за унапредување на економскиот развој на земјата, но и факторизирањето на Северна Македонија преку критичната инфраструктура на регионално ниво, беа главните теми на оваа прва, доста плодна средба.

Уверен сум дека во иднина амбасадорката Агелер ќе даде важна поддршка во иновативните области како што се технологијата и сајбер безбедноста.
🇲🇰🤝🇺🇸

lajmet e fundit

Taravari viziton familjen e foshnjës që u dhunua në spital, a do të lejojë VMRO të shkarkohet nga puna një maqedonase!?

Pasi u raportua se një foshnje tre muajshe është dhunar nga motrat mendicinale në spitalin e Pediatrisë në Shkup, që siç thuhet, vetëm se...

Spanjë apo Angli? Kush merr bonuse më të mëdha nëse shpallet kampion në Euro 2024

Lojtarët e Spanjës dhe Anglisë do të luajnë për të fituar trofeun e Euro 2024, por edhe për bonuse të majme që do të...

Jakupi: s’VLEN dhe VMRO shkarkojnë komandantin shqiptar nga stacioni i Gostivarit, emërojnë maqedonas

Nënkryetari i ri i Aleancës për Shqiptarët, njëherë edhe kampion europian në karate, Berar Jakupi, përmes një statusi në “Facebook”, ka reaguar për “ndryshimin...

Kylian Mbappe, futbollisti më i shpejt i Euro 2024

Të dielën zhvillohet finalja e madhe mes Anglisë dhe Spanjës në Euro 2024. Kylian Mbappe, është futbollisti më i shpejt në Euro 2024, me 36.5...

“Yamal nuk duhet të ketë presion”, De la Fuente: Dua të jetë i qetë para finales

Ka shënuar 1 gol dhe ka asistuar 3 të tjerë, në Euro 2024 dhe mbrëmjen e së dielës do të ketë mundësinë të fitojë...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu