Struga me më pak gjykatës, të vjetrit në pension, të rinj nuk ka

“Jo vetëm në Strugë, ka mungesë të gjyqtarëve në të gjitha qytetet. Kjo tashmë reflekton. Drejtësia është e vështirë të arrihet, njerëzit janë të shqetësuar, nuk mund ta dish rezultatin e veprimeve për të njëjtat arsye”, u shpreh Sasho Janev, avokat i Jildiz Veapovska

Strugë, 15 nëntor – Gjykata Themelore e Strugës, mbeti me vetëm katër gjyqtarë të angazhuar të përhershëm, nga 15 të parashikuar, së bashku me kryetarin e gjykatës. Ndërkohë, një gjyqtar është deleguar në Gjykatën Themelore të Ohrit, që ka mandat deri në shkurt 2024. Dy të tjerë nga Akademia e Gjyqtarëve dhe Prokurorëve Publikë, do të kenë mundësi të kufizuara për të vepruar në sferën penale dhe civile. Gjykata mbeti pa gjyqtar penal, kështu që nuk ka kush të veprojë për vepra më të rënda penale, me dënime mbi pesë vjet.

“Do të duhet të ndërhyhet qoftë me delegim, qoftë me zgjedhjen e një gjyqtari tjetër që ka përvojë pune më shumë se tre vjet, në mënyrë që të jetë në gjendje të veprojë për veprat penale ku parashikohet një dënim me burg më shumë se 5 vjet”, deklaroi Ifet Bajramoski – Kryetar i Gjykatës Themelore Strugë.

Për shkak të kësaj situate, disa nga lëndët janë vonuar për shkak se nuk ka kush t’i gjykojë, ose për shkak të daljes në pension të gjyqtarëve, disa prej tyre duhet të nisin përsëri nga fillimi. Ky është rasti me lehonën nga Dibra të cilës i është hequr mitra, vezorja dhe veshka pas prerjes cezariane

lajmet e fundit

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu