24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup!

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergej Lavrov mbrëmë vonë ka mbërritur sonte në Shkup, me të cilin janë përmbushur paralajmërimet se do të vij dhe plani i ministrit të jashtëm, Bujar Osmani, shkruan portali maqedonas 24info.mk.

Më tej thuhet se Rusia është një mbështetëse e madhe e Serbisë në rastin e Kosovës dhe Lavrov pa mëdyshje në disa raste deklaron se Kosova është pjesë e Serbisë, përcjell INA.

“Por, Bujar Osmani hyri në konflikt me ministren e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska dhe pothuajse me dhunë e solli ministrin e Punëve të Jashtme Sergej Lavrov në Shkup. Pyetja është se cili është qëndrimi i Bujar Osmanit për çështjen e Kosovës dhe nëse Bujari është i vetmi shqiptar që ka përkrahur gjithë operacionin e ardhjes së Lavrovit në Shkup.

Si kujtim, vendet baltike dhe Polonia, partnerët tanë tradicionalë, tërhoqën ministrat e tyre nga samiti i OSBE-së pas mbërritjes së Lavrov dhe Sekretari amerikan i Shtetit dhe ministri i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Antoine Blinken dhe David Cameron u larguan nga samiti sot herët.

Në fund të ditës, pyetja mbetet: Sa do t’i kushtojë vendit tonë ardhja e Lavrov?”, shkruan portali maqedonas 24info.mk.

lajmet e fundit

Taravari viziton familjen e foshnjës që u dhunua në spital, a do të lejojë VMRO të shkarkohet nga puna një maqedonase!?

Pasi u raportua se një foshnje tre muajshe është dhunar nga motrat mendicinale në spitalin e Pediatrisë në Shkup, që siç thuhet, vetëm se...

Spanjë apo Angli? Kush merr bonuse më të mëdha nëse shpallet kampion në Euro 2024

Lojtarët e Spanjës dhe Anglisë do të luajnë për të fituar trofeun e Euro 2024, por edhe për bonuse të majme që do të...

Jakupi: s’VLEN dhe VMRO shkarkojnë komandantin shqiptar nga stacioni i Gostivarit, emërojnë maqedonas

Nënkryetari i ri i Aleancës për Shqiptarët, njëherë edhe kampion europian në karate, Berar Jakupi, përmes një statusi në “Facebook”, ka reaguar për “ndryshimin...

Kylian Mbappe, futbollisti më i shpejt i Euro 2024

Të dielën zhvillohet finalja e madhe mes Anglisë dhe Spanjës në Euro 2024. Kylian Mbappe, është futbollisti më i shpejt në Euro 2024, me 36.5...

“Yamal nuk duhet të ketë presion”, De la Fuente: Dua të jetë i qetë para finales

Ka shënuar 1 gol dhe ka asistuar 3 të tjerë, në Euro 2024 dhe mbrëmjen e së dielës do të ketë mundësinë të fitojë...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu