Zendeli: ASH nuk mundet të qendrojë deri në momentin e fundit të mandatit të kësaj qeverie dhe pastaj të vijë të shkarkohet te opozita!

Aleanca për Shqiptarët nuk mundet të qendrojë deri në momentin e fundit të mandatit të kësaj qeverie dhe pastaj të vijë të shkarkohet te opozita. Këtë mesazh partisë së Arben Taravari ai dërgoi deputeti i Lëvizjes Besa, Fadli Zendeli sonte nga emisioni “Politica’ në televizionin Globi, përcjell FLAKA.

“Ka një limit pasi ndryshe nuk do të kishte sens. Nga ana tjetër, në esencë elektorati i ASh-së është opozitar dhe e ka vendin te opozita. Por, prapë ata e dinë, janë vetë subjekt politik dhe do marrin vendim”, tha deputeti Zendeli.

I pyetur rreth takimit të kreut të ASH-së me dy përfaqësues të opozitiës shqiptare, Zendeli nuk deshi të flas shumë për këtë çështje dhe nëse janë duke i përafruar qendrimet tani kur Taravari përmendi se mund të braktisin qeverinë.

Sa i takon anëtarit në KSHZ, Zendeli tha se sipas rregullave ai pozicion u takon atyre dhe bindja e ij ishte se do ta kenë anëtarin e tyre në KSHZ.

Sot gjatë ditës, opozita shqiptare ka propozuar Abdush Demirin për anëtarë të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve. Lëvizja Evropiane për Ndryshim thekson se ligji përcakton qartë se anëtari u takon atyre dhe kërkojnë nga kreu i Kuvendit që pas delegimit të anëtarit nga ana e komisionit amë, ta vendosë zgjedhjen e tij në rend dite.

Duke folur për sodazhet, Zendeli tha se ato që i qujati ai kredibile, i nxjerrin tre subjektet politike sshqiptare të opozitës, BESA, Alternativa dhe Lëvizja Demokratike edhe para BDI-së.

Sa u takon ndryshimeve kushtetuese, Zendeli përsëriti deklaratën e liderit të partisë së tij Bilall Kasami, se nuk do të votojnë për miratimin e tyre. Ai tha se në Kuvend as që flitet për to, shumica aktuale nuk i ka numrat e nevojshme prej 80 deputetë për kalimin e tyre.

Bashkë me deputetin Zendeli në emisionon ishte i edhe gazetari Driton Zenku, ku temë bisede ishte koalicioni opozitar shqiptar “Lëvizja Evropiane për Ndryshim”. FLAKA

lajmet e fundit

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu