Vuçiq nga Davos: Serbia ka filluar të zbatojë plane të mëdha

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka njoftuar sot se ka mbërritur në Davos, ku do të marrë pjesë në Takimin Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror.

Vuçiq ka shkruar në Instagram se, edhe pse beson se viti 2024 do të jetë veçanërisht i vështirë për të gjithë botën, Serbia “me shumë shpresë dhe entuziazëm” po hyn në realizimin e “ëndrrave dhe planeve të mëdha”.

“Do të flas për to në ditët në vijim me liderë, investitorë dhe biznesmenë të shumtë”, tha presidenti i Serbisë, së bashku me një video që tregon udhëtimin e tij me një helikopter të ushtrisë zvicerane në një qendër popullore skijimi dhe konferencash në Alpe.

Gjatë qëndrimit në Davos, Vuçiq do të marrë pjesë në seancën e Dialogut Diplomatik me temën e Ballkanit Perëndimor, si dhe do të marrë pjesë në panelet “Rikthimi i besimit në sistemin global dhe ndërtimi i Evropës së së ardhmes”, si dhe një diskutim. në temën Agimi i Ri Euroaziatik.

Në Davos, Vuçiq do të ketë një sërë takimesh dypalëshe me zyrtarë botërorë dhe evropianë, si dhe me përfaqësues të shumtë të organizatave ndërkombëtare, institucioneve financiare dhe kompanive kryesore botërore, transmeton Beta.

Mbrëmë në Davos filloi takimi i 54-të vjetor i Forumit Ekonomik Botëror (WEF), ku do të mblidhen figura të shumta publike, krerë shtetesh apo qeverish, kompani partnere të Forumit, ekspertë kryesorë dhe përfaqësues të shoqërisë civile.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu