Vrau të dashurën ditën e Shën Valentinit, lirohet me kusht Oscar Pistorius

Gati 11 vite pasi vrau të dashurën e tij në Ditën e Shën Valentinit, ish-kampioni paraolimpik Oscar Pistorius do të lirohet nga burgu me kusht.

Një gjykatë në Afrikën e Jugut dënoi me 13 vite burg në vitin 2016, 37-vjeçarin i cili pritet të dalë nga qelia më 5 Janar të vitit të ardhshëm.

Historia e tij pushtoi mediat ndërkombëtare në vitin 2013 kur ai qëlloi me armë disa herë të dashurën Reeva Steenkamp përmes derës së banjës në shtëpinë e tij në Pretoria, në Afrikën e Jugut.

Ai më vonë pretendoi se e ngatërroi partneren e tij  me një hajdut. Por prokuroria argumentoi se vrasja ishte e paramenduar dhe se ai qëlloi të dashurën e tij modele pasi ajo iku në tualet pas një debati mes tyre.

Ish-atleti do të qëndrojë në rezidencën e xhaxhait të tij në një periferi të pasur, në të njëjtin vend ku ai qëndroi edhe gjatë procesit gjyqësor.

June Steenkamp, nëna e viktimës zgjodhi të mos marrë pjesë në seancën e lirimit me kusht. Ajo reagoi duke thënë se nuk e besonte versionin e deklaruar prej tij për ngjarjen.

Pistorius ka lindur në vitin 1986 dhe në moshën 11 muajshe i janë prerë këmbët për shkak të një defekti të lindur. Ai vazhdoi të konkurronte në Lojërat Paralimpike duke u bërë një nga atletët më të famshsëm.

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu