Unë nuk do të jem kryeministri i parë shqiptar, por një kandidat/e tjetër e BDI-së

Këtyre ditëve partitë politike do të bisedojnë për harmonizimin e qëndrimeve për datën e zgjedhjeve të ardhshme parlamentare dhe presidenciale, bëri të ditur zëvendëskryeministri Artan Grubi. BDI-ja tha ai është e gatshme për të gjitha datat e mundshme, si dhe për zgjedhje të veçanta apo të dyfishta. Grubi tha se 100 ditë para zgjedhjeve do të ketë kryeministër shqiptar, por se ai nuk do të jetë kandidat për kreun e qeverisë, por ndonjë tjetër kandidat apo kandidate për të cilin do të vendos krye i kësaj partie Ali Ahmeti.

“Unë nuk e shoh veten në postin e kryeministrit shqiptar në 100 ditëshin e fundit të qeverisë teknike dhe BDI dhe Ali Ahmeti do të propozojnë një kandidat apo kandidate, i cili ose e cila zbaton detyrën e thyerjes së tabusë të marrjes së përgjegjësisë në ekzekutiv nga një shqiptar për të udhëhequr këtë qeveri”, deklaroi Artan Grubi, zëvendëskryeministër i parë.

Grubi ka komentuar edhe deklaratën e kryetarit të Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari i cili hodhi poshtë mundësinë e koalicionit me BDI-në. Grubi thotë se me ASH-në kanë raporte të shkëlqyera dhe nuk përjashtoi mundësinë e bashkëpunimit edhe në zgjedhje.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu