Transportonin drogë me vlerë 120.000 euro nga Shqipëria, ndalohen në Gostivar dy vetura Mercedes

Sot (03.12.2023) në hyrje të Gostivarit, në një aksion të përbashkët të Departamentit të Policisë Kriminale – Seksioni për Trafikim të Paligjshëm me Drogë dhe Armë, Njësia Speciale Antiterroriste Tigrat, Departamenti për Luftimin e Krimit të Organizuar dhe të Rënda, SPB Ohër, SPB Strugë, SPB Tetovë dhe Departamenti policor Gostivar, të koordinuara nga Prokuroria Publike për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsion Shkup, kanë ndaluar transportin ndërkombëtar të 32 kilogramëve marijuanë, në vlerë rreth 120.000 euro, nga Republika e Shqipërisë për në Republikën e Shqipërisë. të Maqedonisë së Veriut.

Në vendngjarje janë ndaluar dy vetura të pl“Mercedes” me targa të Shkupit. I pari, në të cilin ndodheshin K.L.(35) nga Shkupi me banim në Matkë të Epërm,V.B.(46) nga Shkupi me banim në Matkë të Epërm, dhe shtetasi shqiptar G.J.(42),. Dhe në të dytin, të cilin e voiste MA (44) nga fshati Gërçec , droga ishte transportuar. Me tabelën e ndalimit të dhënë nga punonjësit e policisë, mjeti nuk është ndalur dhe ka tentuar të largohet me shpejtësi, por shumë shpejt është ndaluar dhe në bagazh janë gjetur tre thasë me rreth 32 kilogramë marijuanë. Grupi kriminal organizohej nga shtatori i vitit 2023 nga shtetasi shqiptar, i cili kërkohej me urdhër në Republikën e Shqipërisë dhe vende të tjera të Bashkimit Europian, edhe për shitje të paligjshme të lëndëve narkotike.

Ai në periudhën nga shtatori e deri më tani ka organizuar transportin e drogës nga Shqipëria për në vendin tonë, pas së cilës ka organizuar rrjetin e rishitësve në Shkup. Personat janë privuar nga liria, ndërsa gjatë ditës me urdhër të gjykatës janë kryer kontrolle në pesë lokacione në Shkup, gjatë të cilave janë gjetur marihuanë dhe prova të tjera materiale për përfshirjen e tyre në kryerjen e veprës penale. Pas zbardhjes dhe dokumentimit të plotë të rastit, ndaj personave do të ngrihet kallëzim penal përkatës.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu