Tetë të vdekur në kryeqytetin e Ekuadorit, vazhdojnë trazirat në të gjithë vendin

Të paktën tetë persona kanë vdekur pas trazirave të mëdha që goditën kryeqytetin e Papua Guinesë së Re, Port Moresby.

Dyqanet dhe makinat u dogjën dhe supermarketet u plaçkitën pasi policia hyri në grevë për një mosmarrëveshje pagash. Qindra kishin dalë në rrugë të mërkurën. Më pas, kryeministri James Marape iu drejtua kombit duke thënë se paligjshmëria nuk do të tolerohej.

“Shkelja e ligjit nuk arrin rezultate të caktuara,” i tha ai publikut të enjten.

Ushtria është vendosur për të rivendosur rendin dhe ndërsa shumica e trazirave u shuan të mërkurën mbrëma, zoti Marape pranoi: Është ende e tensionuar atje. Një zyrtar lokal kishte thënë më herët se plaçkitja ishte kryer kryesisht nga “oportunistët”.

“Ne kemi parë një nivel të paprecedentë të grindjeve në qytetin tonë, diçka që nuk ka ndodhur kurrë më parë në historinë e qytetit dhe vendit tonë,” tha Guvernatori i Qarkut të Kryeqytetit Kombëtar Poëes Parkop, në një fjalim radio të mërkurën, sipas një raporti të Reuters.

Ai kishte konfirmuar se “disa njerëz fatkeqësisht humbën jetën sot” edhe pse nuk dha një numër të vdekurish. Spitali i Përgjithshëm i Port Moresby ka konfirmuar tetë vdekje, raportoi media rajonale. Dhuna ishte përhapur edhe jashtë kryeqytetit, shtatë persona të tjerë vdiqën në qytetin e Lae, tha policia lokale. Shkalla e dhunës në qytetin e dytë më të madh të Papua Guinesë së Re ishte e paqartë.

Trazirat u shkaktuan pasi policia dhe nëpunësit e tjerë publik organizuan një grevë proteste jashtë parlamentit të mërkurën, pasi zbuluan se paga e tyre ishte ulur deri në 50%. Kryeministri James Marape tha se deri në rreth 100 dollarë (78 £) ishin zbritur nga çeqet e pagave të nëpunësve publikë për shkak të një defekti kompjuterik dhe qeveria nuk po rriste taksat siç pretendohej nga disa protestues.

“Mediat sociale shpërndanë informacione të gabuara, dezinformata,” tha zoti Marape, sipas Neë York Times, duke shtuar se njerëzit kishin përfituar që policia ishte jashtë rrugës.

Pamjet televizive treguan turma të mëdha dhe plaçkitje në të gjithë qytetin. Një qendër e madhe tregtare ishte mes ndërtesave të djegura. Stafi i ambulancës thanë se kishin marrë disa lëndime nga të shtënat, ndërsa ambasada amerikane raportoi të shtëna pranë kompleksit të saj. Ambasada kineze ka paraqitur gjithashtu një ankesë në qeverinë e PNG, duke thënë se disa biznese kineze u sulmuan dhe një numër shtetasish kinezë u plagosën, megjithëse nuk specifikuan se sa.

“Ambasada kineze në Papua Guinenë e Re ka paraqitur përfaqësime solemne me palën e Papua Guinesë së Re në lidhje me sulmet në dyqanet kineze,” tha ambasada në WeChat.

Australia, një partner fqinj dhe i madh sigurie për PNG, bëri thirrje të enjten për qetësi në vend. Marape, i cili u takua me udhëheqësin e Australisë muajin e kaluar, nuk ka kërkuar ende ndihmë paqeruajtëse nga vendi.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu