Tensione në Bregun Perëndimor të pushtuar

Edhe pse pjesa më e madhe e veprimeve ushtarake të Izraelit që nga 7 tetori është përqendruar në Gaza, Bregu Perëndimor i pushtuar gjithashtu ka parë një rritje të dhunës.

Kjo ka ardhur nga rritja e tensioneve dhe dhunës, midis izraelitëve dhe palestinezëve, si dhe sulmeve ushtarake izraelite, shkruan BBC.

Pothuajse 200 palestinezë janë vrarë në Bregun Perëndimor që nga sulmet e Hamasit, thotë OKB-ja, kryesisht nga forcat izraelite.

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Izraelit të ndërmarrë veprime “urgjente” për të “zbutur tensionet” në Bregun Perëndimor, por armiqësitë tregojnë pak shenja të zbutjes.

Të premten, ushtria izraelite tha se vrau dy “terroristë” që kishin hapur zjarr ndaj tyre pranë Hebronit, në Bregun Perëndimor.

Bregu Perëndimor, i cili është i ndarë nga Gaza dhe ndodhet në bregun perëndimor të lumit Jordan, është pushtuar nga Izraeli për dekada.

Më shumë se 2 milionë arabë palestinezë jetojnë atje, së bashku me rreth 430,000 hebrenj që jetojnë në vendbanimet e ndërtuara nga Izraeli.

Shumica dërrmuese e bashkësisë ndërkombëtare i konsideron vendbanimet si të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu