Taravari: Shumica e shqiptarëve e duan BDI-në në opozitë!

Kreu i ASH-së, Arben Taravari shprehet se bashkimi eventual i partisë së tij me opozitën shqiptare, do ta çonte BDI-në në opozitë. Por për këtë, sipas tij, do të vendosin organet partiake dhe se ai ka vetëm, një votë. Qëndrimin e tij, Taravari do ta shprehë para organeve partiake.

“Në qoftë se i analizoni zgjedhjet prej 2011 deri 2020, shqiptarët vazhdimisht kanë votuar që BDI-ja të jetë në opozitë, por faji ka qenë i opozitës. Në 2011 kanë qenë parti tjera, unë flas prej 2016-ës, janë numrat. Të ishin LRPDSH, Uniteti dhe RDK bashkë me Besën do e fitonim BDI-në padyshim. Plus sinergjia. Edhe pa sinergji votat tregojnë se do fitoheshte. Në 2020-ën ne humbem, prej BDI-së për 20 mijë vota. Besa ishte në lista me SDSM-në, ne ishim me Alternativën. Mesiguri Besa kishte afër 20 mijë vota, të ishte edhe pëus efekti i sinergjisë, ju garantoj se edhe në 2020 ishte e mudnshme të fitohet BDI-ja në zgjedhjet parlamentare. Edhe tash jemi në një situatë që besojmë, edhe anketat ashtu e tregojnë, në qoftë se ASH i bashkënjgitet opozitës ka gjasa reale, nuk them 100 %, që BDI-ja të shkojë në opozitë”, theksoi Taravari në Klan Debat me Xhumadije Ibraimin./KlanMacedonia

lajmet e fundit

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

Ndërron jetë gazetarja nga Shkupi

Njoftohen të gjithë të afërmit, miqtë dhe kolegët se Aneta Gjoshevska ka ndërruar jetë dje vonë pasdite. Aneta Gjoshevska ka lindur në Shkup në...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu