Simptoma e papritur që shkaktohet për shkak të vapës ekstreme

Disa rreziqe shëndetësore vijnë me motin e ngrohtë, disa prej të cilave mund të jenë të dukshme, si djegia nga dielli dhe dehidratimi. Një problem shëndetësor më pak i zakonshëm që mund të shfaqet kur temperaturat rriten është diarreja. Çrregullime të ndryshme mund të shkaktojnë diarre gjatë nxehtësisë ekstreme, thanë ekspertët, shkruan Verywellhealth.com.

“Kur jashtë bëhet nxehtë, disa gjëra mund të shkaktojnë probleme me stomakun si diarre”, tha Saurabh Sethi, një gastroenterologe me bazë në Fremont, Kaliforni. Thënë kështu, ka disa hapa që mund të ndërmerrni për të pakësuar shanset tuaja për të përjetuar këtë efekt anësor të motit të ngrohtë.

“Nuk ka asnjë përgjigje se pse ndodh kjo, por mund të ketë disa faktorë kontribues” për të cilët mund të përgatiteni, tha për Verywell Dana Zalkin, një gastroenterologe. Për të qëndruar të shëndetshëm në ditët e nxehta të verës do të ishte mirë të dini se si të ruani ushqimin siç duhet.

Çfarë e shkakton diarrenë gjatë vapës ekstreme?
Ka shkaqe të ndryshme të diarresë së lidhur me nxehtësinë, duke përfshirë bakteret nga ushqimi i gatuar jo mirë, dehidratimi dhe disa çrregullime shëndetësore.

Bakteret nga ushqimi i jo përgatitur siç duhet
Një nga shkaqet kryesore të diarresë në verë është gastroenteriti bakterial, një lloj gastroenteriti infektiv.

“Temperaturat më të ngrohta e bëjnë më të lehtë rritjen e baktereve në ushqim”, tha Sethi. “Ngrënia e ushqimit me shumë baktere mund t’ju japë gastroenterit, i cili ju bën të sëmurë dhe mund të shkaktojë diarre”. Temperaturat më të ngrohta janë arsyeja pse gastroenteriti bakterial është më i zakonshëm në verë, shtoi Zalkin.

Dietat që njerëzit zakonisht i konsumojnë në temperatura më të ngrohta mund të luajnë gjithashtu një rol, tha Sethi.

“Në mot të nxehtë, njerëzit shpesh hanë më shumë sallata, fruta ose ushqime që mund të mos jenë mbajtur në ambiente të ftoha”, shpjegoi ai. “Nëse nuk kujdeseni siç duhet për këto ushqime, ato mund të kenë baktere që shkaktojnë helmim ushqimor, duke çuar në diarre”

Dehidrimi
Çështje të tjera shëndetësore që janë të zakonshme gjatë verës – domethënë dehidratimi dhe sëmundjet e lidhura me nxehtësinë – mund të kontribuojnë gjithashtu, tha Sethi.

“Moti i nxehtë ju bën të djersitni më shumë, gjë që mund të çojë në humbjen e tepërt të ujit nga trupi juaj”, shpjegoi ai. “Kur je i dehidratuar, mund të ndikojë në stomak dhe të shkaktojë diarre”.

Sëmundja inflamatore e zorrëve
Disa kërkime kanë ngritur gjithashtu pyetje nëse njerëzit me sëmundje inflamatore të zorrëve (IBD) mund të përjetojnë simptoma më të rënda, duke përfshirë diarrenë, gjatë temperaturave më të ngrohta.

“Ka disa studime që kanë sugjeruar se ka një rrezik në rritje të shpërthimeve të IBD në muajt e ngrohtë, [por] ne nuk e dimë domosdoshmërisht nëse është [i lidhur] me vetë motin ose gjëra të tjera, [si] ndryshim në dietë ose dehidrim”, shpjegoi Zalkin.

Vlen gjithashtu të theksohet se aspekti psikologjik i nxehtësisë mund të lidhet këtu; Sethi shtoi: “Vetë moti i nxehtë nuk e përkeqëson drejtpërdrejt sëmundjen inflamatore të zorrëve, por ndjenja e stresit nga nxehtësia mund t’i përkeqësojë simptomat për njerëzit që e kanë atë”.

Nëse keni një trakt gastrointestinal të ndjeshëm, duhet të qëndroni në ambiente të freskëta. Në përgjithësi, qëndrimi për një kohë të gjatë në nxehtësi ekstreme mund të jetë i rrezikshëm, shtoi ekspertja Sethi.

“Përpiquni të mos qëndroni gjatë në vende të nxehta dhe gjeni mënyra për t’u freskuar”, potencoi ekspertja.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu