Serbia diskriminon kuadrot e kualifikuara shqiptare në Luginë të Preshevës

Shkruan: Refik Hasani
Ahmet Beqiri, nga Presheva refuzohet të pranohet në Policin Serbe, përkundër kualifikimit profesional, ku ka përfunduar studimet në Master Shkencor dhe specializimin në Akademinë e Kriminalistikës në Beograd.

Ky rast më së miri tregon,se i riu shqiptarë nga Presheva, nuk pranohet edhe pse me kualifikime më të larta, mundë të udhëheqë edhe stacionin e Policisë në Preshevë.

Demotivim, për të mbytur vullneti e shfaqur për punë, këtij të riu nuk i mbetët tjetër vetëm të migroj, sepse ka diskriminim gjithëandej.

Kur kësaj i shtojm diskriminimi në parfaqësim në institucione Lokale dhe Qendrore të Republikës së Serbisë, në Gjykata, Prokurori, Shëndetësi, Administratë Tatimore, ka diskriminim edhe në kulturë, në informim, në investime të zhvillimin ekonomik, diskriminimi edhe në pasivizimin e adresave-një pastrim entik i heshtur.

Ahmet Beqiri, i riu shqiptarë nga Presheva, u refuzua vetëm pse është shqiptarë, kur për këso kuadro ka nevoj çdo shtet.

Shqiptarët në Republikën e Serbisë që jetojn në Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë, në të gjitha segmentet e shtetit jemi me përfaqësim në disproporcion me përqindjen e popullësisë së këtyre komunave.

Apeloj publikisht që liderët institucional të Shqipërisë dhe Kosovës, duke përfshi edhe Parlamentin e Qeverin e Shqipërisë dhe Kosovës, të reagojn lidhur me rastin e Ahmet Beqirit, nga Presheva dhe intezitetin në rritje të diskriminimit në Luginën e Preshevës.

©

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu