RMV, ministri dhe sindikata e shëndetësisë vendosën për korrigjimin e koeficientit të pagave për punonjësit e shëndetësisë

Në një takim ndërmjet Ministrisë për Shëndetësi dhe Sindikatës është diskutuar për korrigjimin e Marrëveshjes Kolektive për punonjësit e shëndetësisë.

“Në përputhje me marrëveshjen, sindikatat morën përsipër të përgatisin një Propozim-Aneks për ndryshimin dhe plotësimin e Marrëveshjes Kolektive për veprimtarinë shëndetësore të RM-së duke korrigjuar koeficientët për llogaritjen e pagave dhe e njëjta të dorëzohet deri tek Ministria e Shëndetësisë dhe Fondi i Sigurimeve Shëndetësore”, njoftoi Ministria për Shëndetësi.

Ministri Fatmir Mexhiti sot ka zhvilluar takim me anëtar të Sindikatës së Pavarur për Shëndetësi, Farmaci dhe Mbrojtje Sociale dhe Sindikatës së Pavarur të Qendrave Klinike.

“Gjithashtu u ra dakord që gjatë kësaj periudhe ministri i Shëndetësisë të riaktivizojë me vendim Komisionin për hartimin e një teksti të rafinuar të Marrëveshjes Kolektive për sektorin e shëndetësisë së RMV-së, i cili do të përpunojë tekstin tashmë të filluar, ku ndër të tjera të tjera, të gjitha përfitimet nga Marrëveshja e Përgjithshme Kolektive e nënshkruar për sektorin publik”, sqaroi Ministria.

Ndryshe, Sindikata e Pavarur e Punonjësve Shëndetësor (SPPSH) vazhduan me protesta pasi janë të pakënaqur me faktin se nuk kanë përgjigje për kërkesat e tyre.

Rritje të rrogave të punonjësve shëndetësorë për 30 përqind, marrëveshje të re kolektive, stazh të benificuar të të punësuarve në ndihmën e shpejtë mjekësore, spitalet rentgen dhe psikiatrike, shtesa për infektim të rritet në 4 për qind dhe transformim urgjent të marrëveshjeve nga koha e caktuar në të pacaktuar, kërkon Sindikata e pavarur e punonjësve shëndetësorë.

lajmet e fundit

Taravari viziton familjen e foshnjës që u dhunua në spital, a do të lejojë VMRO të shkarkohet nga puna një maqedonase!?

Pasi u raportua se një foshnje tre muajshe është dhunar nga motrat mendicinale në spitalin e Pediatrisë në Shkup, që siç thuhet, vetëm se...

Spanjë apo Angli? Kush merr bonuse më të mëdha nëse shpallet kampion në Euro 2024

Lojtarët e Spanjës dhe Anglisë do të luajnë për të fituar trofeun e Euro 2024, por edhe për bonuse të majme që do të...

Jakupi: s’VLEN dhe VMRO shkarkojnë komandantin shqiptar nga stacioni i Gostivarit, emërojnë maqedonas

Nënkryetari i ri i Aleancës për Shqiptarët, njëherë edhe kampion europian në karate, Berar Jakupi, përmes një statusi në “Facebook”, ka reaguar për “ndryshimin...

Kylian Mbappe, futbollisti më i shpejt i Euro 2024

Të dielën zhvillohet finalja e madhe mes Anglisë dhe Spanjës në Euro 2024. Kylian Mbappe, është futbollisti më i shpejt në Euro 2024, me 36.5...

“Yamal nuk duhet të ketë presion”, De la Fuente: Dua të jetë i qetë para finales

Ka shënuar 1 gol dhe ka asistuar 3 të tjerë, në Euro 2024 dhe mbrëmjen e së dielës do të ketë mundësinë të fitojë...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu