Revista serbe e perjavshme “Nedejlnik” publikoi 100 firmat pronaret me pasuri, kesh, asete me te medha per vitin 2023 ne ballkan. Shqiptarët “Bossa” vetëm ne Tiktok

Per shqiptaret qe shesin tangerllek:

Revista serbe e perjavshme “Nedejlnik” publikoi 100 firmat pronaret me pasuri, kesh, asete me te medha per vitin 2023 ne ballkan.

Natyrisht prinin serbet, ku spikatnin emra kaq famekeq si Radojiciq dhe Veselinoviq, njerez me prapavije kriminale dhe te afert me nje president te tille si Vuçiqi.

Nga Maqedonia e Veriut ka vetëm 6 firma, biznesmene dhe ata jane:

Alkaloidi, Graniti, Makpetroli, Tinexi, Kami dhe Stokomaku.

Jugosllavia vazhdon, edhe si trashegimi por edhe si emra te pervecem, edhe si ndarje brenda federates, edhe si ndarje brenda republikave, ku ne fund te kazanit, jane shqiptaret.

Keto firma jane me dobeta se sa simotrat e tyre ne Serbi. Por nuk kane te dyte brenda vendit, e aq me pak kjo e dyta te jete firme me kapital e pronar shqiptar.

Kur u pavaresua Maqedonia, shqiptaret edhe nese do te kishin mundesi financiare, nuk kishin akses te privatizimet apo partneritet e reja te trasheguara nga firmat shteterore, publike, a gjysmeshteterore te ish Jugosllavise te lokalizuara ne Maqedoni.

Bordet, drejtoret, administratoret u bene pronare a bashkepronare.

Nga ana tjerer nese qemtohet fare trashe, nje pjese e ketyre firmave kane nje partneritet aq te forte me prodhimin serb, sidomos bujqesia dhe industria e lehte ushqimore.

Prandaj marketet me produkte maqedone e serbe kane krijuar te tilla rrjete monopolesh qe po e dermojne prodhuesin dhe sektorin e sherbimeve me pronar shqiptar, qofte ne Shqiperi, Kosove apo Maqedoni.


Faktet jane aq kokeforta. Parate jane te jugosllavistet e rinj.

Shqiptaret ?! Jane konsumatore te mire, sepse diaspora eshte aq e lidhur ende me vendlindjen. Kaq.

Padrejtesia sociale ne RVM eshte e rrenjosur thelle, e ndarjet mes etnise e klasave po njesohet e po shquhet me shume se kurre.

Roland Amzai

lajmet e fundit

Taravari viziton familjen e foshnjës që u dhunua në spital, a do të lejojë VMRO të shkarkohet nga puna një maqedonase!?

Pasi u raportua se një foshnje tre muajshe është dhunar nga motrat mendicinale në spitalin e Pediatrisë në Shkup, që siç thuhet, vetëm se...

Spanjë apo Angli? Kush merr bonuse më të mëdha nëse shpallet kampion në Euro 2024

Lojtarët e Spanjës dhe Anglisë do të luajnë për të fituar trofeun e Euro 2024, por edhe për bonuse të majme që do të...

Jakupi: s’VLEN dhe VMRO shkarkojnë komandantin shqiptar nga stacioni i Gostivarit, emërojnë maqedonas

Nënkryetari i ri i Aleancës për Shqiptarët, njëherë edhe kampion europian në karate, Berar Jakupi, përmes një statusi në “Facebook”, ka reaguar për “ndryshimin...

Kylian Mbappe, futbollisti më i shpejt i Euro 2024

Të dielën zhvillohet finalja e madhe mes Anglisë dhe Spanjës në Euro 2024. Kylian Mbappe, është futbollisti më i shpejt në Euro 2024, me 36.5...

“Yamal nuk duhet të ketë presion”, De la Fuente: Dua të jetë i qetë para finales

Ka shënuar 1 gol dhe ka asistuar 3 të tjerë, në Euro 2024 dhe mbrëmjen e së dielës do të ketë mundësinë të fitojë...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu