Reagon Erdogani: SHBA dhe Britania po tentojnë ta kthejnë Detin e Kuq në “det gjaku

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan ka kritikuar ashpër sulmet amerikane dhe britanike ndaj objektivavev të Houthi në Jemen.

Reuters shkruan se sipas Erdoganit sulmet ndaj rebelëve të Houthi në Jemen përbëjnë përdorim joproporcional të forcës. Presidenti turk akuzoi këto dy shtete se po tentojnë të shndërrojnë Detin e Kuq në “det gjaku”.

Turqia, një anëtare e NATO-s, gjithashtu ka kritikuar Izraelin për luftën e tij në Gaza që synon zhdukjen e grupit militant palestinez Hamas dhe ka kritikuar vazhdimisht vendet perëndimore për mbështetjen e fushatës së Izraelit.

I pyetur nga gazetarët në lidhje me sulmet ajrore dhe detare gjatë natës nga forcat amerikane dhe britanike në të gjithë Jemenin si hakmarrje ndaj forcave Houthi të mbështetura nga Irani për sulmet ndaj anijeve të Detit të Kuq, presidenti turk tha se nuk ishin proporcionale.

“Gjithçka që është bërë është një përdorim joproporcional i forcës,” tha Erdogan pas lutjeve të së premtes në Stamboll.
Turqia në përgjithësi mbështet qeverinë e njohur ndërkombëtarisht të Jemenit dhe mbështet procesin e udhëhequr nga Kombet e Bashkuara që synon të sjellë paqen midis saj dhe Houthi që kanë fituar kontrollin e pjesës më të madhe të vendit.
Ankaraja ka dënuar më parë sulmet me raketa Houthi në Arabinë Saudite.

Rebelët Huthi kanë sulmuar anijet që transportojnë mallra përmes Detit të Zi, duke thënë se sulmet janë në mbështetje të palestinezëve.

lajmet e fundit

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

Messi u bë lojtari më i trofeshëm në histori të futbollit

Messi u bë lojtari më i trofeshëm në histori të futbollit Lionel Messi e pati një gëzim të dyfishtë mbrëmë. Ylli i Inter Miamit e fitoi...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu