Radhët për bukë në Gazën jugore, teksa mungesa e ushqimit vazhdon (FOTO)

Palestinezët në Khan Younis në Gazën jugore shihen në imazhe duke qëndruar në radhë për bukë, teksa mungesa e ushqimit po përhapet.

Kushtet humanitare në jug po përkeqësohen, me ushqim, ujë dhe energji elektrike gjithnjë e më të pakta.

Edhe pse Izraeli e ka fokusuar ofensivën e tij tokësore në veri të Gazës, ka indikacione në rritje se tani do të zgjerojë operacionet e tij në jug.

Forcat izraelite kanë hedhur fletëpalosje pranë Khan Younis duke u thënë njerëzve të evakuohen.

Fletëpalosje të ngjashme u hodhën mbi veri që sinjalizonin fillimin e pushtimit tokësor.

Kjo vjen pasi shefi i shtabit të përgjithshëm të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit thotë se forcat e tij janë “afër çmontimit të sistemit ushtarak” që ishte i pranishëm në Gazën veriore.

Sipas të mbijetuarve, dy shtëpi në lindje të Khan Younis u goditën nga sulmet izraelite vonë dje dhe herët këtë mëngjes.

Një gazetar i agjencisë së lajmeve Associated Press ka parë tre të vdekur dhe dhjetëra të plagosur, përfshirë foshnja dhe fëmijë të vegjël, nga greva e sotme që u sollën në spitalin kryesor të qytetit.

Sulmi i djeshëm vrau 11 anëtarë të një familjeje që kishte ikur nga zona kryesore luftarake në veri të Gazës.

Gaza jugore është shtëpi e qindra mijëra njerëzve që kanë dëgjuar thirrjet e Izraelit për të evakuuar veriun.

 

lajmet e fundit

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu