Përfundon mandati i Joveskit, emërohet Ushtrues i Detyrës së Prokurorit të Shtetit!

Prokurorja Sonja Simovska, do të jetë ushtruese e detyrës së Prokurores Publike të Shtetit, deri në zgjedhjen e pasardhësit të Ljubomir Joveskit. Këshilli i Prokurorëve Publik, unanimisht zgjodhi Simovskën. “Ajo është prokurore që ka përvojë shumëvjeçare, është e dëshmuar në profesionin e saj si profesioniste e vërtetë, e njeh mirë situatën në Prokurorinë Publike”, tha pas seancës kryetarja e Këshillit, Dushica Dimitrieska. Tre kandidatë kanë aplikuar për të zëvendësuar Joveskin – Fatime Fetai, Lidija Raiçeviq dhe Ljupço Kocevski. Qeveria kërkoi mendim për kandidatët nga Këshilli i Prokurorëve Publikë, nga ku duhet të japin mendim pozitiv ose negativ për kandidatët në 15 ditët e ardhshme. Pastaj Qeveria duhet të vendosë për një nga kandidatët me mendim pozitiv, dhe t’ia paraqesë propozimin deputetëve për votim.

lajmet e fundit

Goditet nga energjia elektrike, humb jeten 19 vjeçari nga Shkupi

Në ora 23:43 në SPB Shkup është raportuar se L.L (19) nga Shkupi ka ndërruar jetë në një festë në shtëpi. Sipas raportit, pas...

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu