Përfundon armëpushimi, Izraeli rifillon sulmet në Gaza

Afati i fundit i armëpushimit mes Izraelit dhe Hamasit ka përfunduar në orën 07:00 të mëngjesit. Duket se nuk ka shpresa për zgjatur armëpushimin pasi Izraeli thotë se ka rifilluar luftimet në Rripin e Gazës.

Në një postim në rrjetin social “X”, Forcat Mbrojtëse të Izraelit pretenduan se Hamasi kishte hapur zjarr ndaj Izraelit duke shkelur kështu kushtet e marrëveshjes së armëpushimit.

Pak para përfundimit të armëpushimit 7-ditor, Izraeli tha se kishte rrëzuar një raketë të lëshuar nga Gaza. Ndërkohë, Ministria e Brendshme e Sigurisë Kombëtare e drejtuar nga Hamasi deklaroi se disa sulme ajrore kanë goditur Rripin e Gazës.

Këtë e kanë konfirmuar edhe burime të BBC brenda Gazës. Burimet për median prestigjioze thanë gjithashtu se disa shpërthime janë dëgjuar në veri të Gazës dhe ka pasur një shkëmbim zjarri në veriperëndim të qytetit të Gazës.

Që nga fillimi i armëpushimit më 24 Nëntor, 110 pengje të mbajtur në Gaza janë liruar, ndërsa Izraeli ka liruar 240 të burgosur palestinezë.

Sulmet e Hamasit mbi Izraelin më 7 Tetor vranë 1200 njerëz. Që atëherë, Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se më shumë se 14,800 njerëz janë vrarë nga Izraeli, duke përfshirë këtu rreth 6,000 fëmijë./tvklan.al

lajmet e fundit

Toshkovski: LSDM mbron krimet e BDI-së, së shpejti do të nisin procedurat ndaj “të paprekshëmve”

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski akuzoi LSDM-në se po mbron, siç tha, krimet e BDI-së. Toshkovski paralajmëroi se do të nisin procedura...

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu