Në aeroportet e Maqedonisë s’do të ketë fluturime nga 31 dhjetori deri me 2 janar, nëse s’tërhiqet “konkursi i kurdisur për punësim”

Nga 31 dhjetori 2023 deri më 2 janar pritet të bllokohet Aeroporti Ndërkombëtar i Shkupit dhe ai i Ohrit, pas kërcënimeve për grevë nga Sindikata e kontrollorëve të trafikut ajror.

Kjo Sindikatë mëngjesin e sotëm i ka dërguar njoftim drejtorit të M-NAV, Fahrudin Hamidi se do të hyjnë në grevë nga 31 dhjetori deri më 2 janar, nëse nuk tërhiqen dy konkurset për punësim.

Aleksandar Tasevskit, kryetar i Sindikatës së Kontrollorëve të Trafikut Ajror, theksoi se menaxhmenti nën udhëheqjen e drejtorit Fahrudin Hamidi i kanë shpallur konkurset në mënyrë të fshehtë dhe se në këtë mënyrë kanë shkelur marrëveshjen e arritur para ministrit të transportit Bllagoj Boçvarski.

Sipas Sindikatës konkursi është shpallur para festave për të punësuar njerëz joadekuatë.

Tasevski thotë se në njërën nga konkurset kërkohet “asistent biznesi” ndërsa me tjetrin synohet që ish drejtori Migjen Selmani të punësohet në M-NAV, si “këshilltar për resurse njerëzore”.

lajmet e fundit

Stuhia e fortë godet Afganistanin, të paktën 35 viktima dhe qindra të plagosur

Të paktën 35 persona kanë mbetur të vrarë dhe 230 të tjerë janë plagosur, pasi një stuhi e fortë ka goditur qytetin e Jalalabad...

Ajtene Qamili: Maqedonia është për t’u marrë lakmi për shkollimin e gruas

Ajo njoftoi se statistikat e fundit kanë treguar se në Maqedoninë e Veriut, gratë janë më të shkolluara se meshkujt. “Grua shqiptare mund të llogariten...

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu