Ndotja e ajrit: Shkupi në top 10 – qyteti i Shkupit përgënjeshtron!

QYTETI I SHKUPIT: NË RMV MË TË NDOTUR KAVADARI, STRUMICA, TETOVA

Sipas Platformës IQ AIR, Shkupi u gjet në vendin e pestë në qyteteve më të ndotura në Evropë, përcjell KlanM. Me indeks të cilësisë së ajrit prej 161, ndotja e ajrit në Shkup, ishte cilësuar si e dëmshme për shëndetin, kurse në në nivel të kryeqendrave evropiane ajër më të ndotur se Shkupi ishte regjistruar në Sarajevë.

Por, ndryshe mendojnë nga Qyteti i Shkupit. Sipas tyre, para se të plasohen tituj senzacional duhet të konfirmohen.

“Shërbimi botëror i monitorimit “ËAQI”, i cili në kohë reale tregon të dhënat për nivelin e ndotjes së të gjitha qyteteve të botës, tregon qartë se Shkupi nuk është më i ndotur as në Maqedoni, e jo në botë. E njëjta konfirmohet edhe në stacionet kombëtare të matjes së cilësisë së ajrit. Si qytete më të ndotura në Maqedoni në 48 orët e fundit janë Kavadari, Strumica dhe Tetova”, thonë nga qyteti i Shkupit.

Zyrtarët e komunitetit energjetik kanë paralajmëruar Maqedoninë e Veriut, Bosnjë e Hercegovinën dhe Kosovën se tashmë pesë vite shkelin rregullat, me të cilët u obliguan që ta kufizojnë ndotjen e ajrit dhe ambientit jetësor përmes termocentraleve.

Nga ana tjetër, nga Drejtoria për Punë Hidrometereologjike kanë njoftuar se në rajonin e Shkupit do të ketë paraqitje të mjegullës së dendur gjatë orëve të mëngjesit dhe të ditës. Reshje lokale të shiut priten gjatë fundjavës.

lajmet e fundit

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu