Mirosllav LAJÇAK e Gabriel ESCOBAR, do të duhej trajtojn edhe Krahinën shqiptare në Serbi!?

I ngarkuari i BE-së së bashku më të deleguarin amerikan për Ballkanin Perëndimor, do të duhej të trajtojn duke e vizituar krahinën shqiptarë që përfshin Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc, pasi kjo krahinë është Rajoni më i prapambetur në gjithë Evropën.

Shqiptarët kan të drejtë sikurse pakica Serbe në Kosovë të shfrytëzoj të drejtën e ulëseve të rezervuara në Parlamentin e Serbisë dhe Parlementi i Serbisë do të duhej të përbëhet nga dy dhoma.

Të gjithë të ngarkuarit e BE-së nuk i kan kërkuar me ngulm dhe nuk i kan bërë presion Serbisë të kthej Lapidarin e UÇPMB-ës në Preshevë dhe vendoset Shtatorja e Skënderbeut në qendër të Bujanocit.

Nuk kan trajtuar diskriminimin, pasivizimin dhe pastrimin etnik, nuk e kan trajtuar mungesën e një Universiteti në gjuhën Shqipe, rregullimi me Ligjë përdorimin i Simbolit tonë Kombëtarë shqiptarë Flamurit dhe përfaqësimi në instanca dhe mekanizma të nivelit lokal dhe Qendror.

BE-ja, këmbngul për Këshillin Nacional të pakicës Serbe në Kosovë, por kan harruar luftën e UÇPMB-ës dhe Marrëveshjen e Konçulit, pasi që Shqiptarët në Republikën e Serbisë, sivjet kan jubileun tri dekada nga Referendumi i datës 1 e 2 Mars 1992 – 1 e 2 Mars 2022.

Edhe kësaj krahine i takojn mjete për arsim, kulturë, informim, dhe të investohet në zhvillimin ekonomik.

Ne shqiptarët në Republikën e Serbisë, jemi të diskriminuar, pasi po na pasivizohen adresat dhe ky është një pastrim etnik. Asgjë më shumë, po jo të kemi dy standarde.

I ngarkuari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, z.Mirosllav LAJÇAK dhe i deleguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, z.Gabriel ESCOBAR,në mbylljen e bisedimeve Beogra-Prishtinë nuk mund të mbetët çështja e pazgjidhur e krahinës shqiptare në Serbi.
Shkruar nga Refik Hasani

lajmet e fundit

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Filmi kosovar në garë për çmimin ndërkombëtar

Filmi “Krahët e punëtorëve” i regjisorit Ilir Hasanaj ka hyrë në garë për nominim për Çmimin Evropian të Filmit (European Short Award). Filmi është...

Fetai: Brenda 6 muajve të qeverisë, Mickoski do ta prezantojë propozimin për realizimin e ndryshimeve kushtetuese

Arben Fetai tha se ndryshimet kushtetuese janë të patjetërsueshme por shtoi se, e kanë thënë edhe gjatë fushatës se duhet pritur një periudhë 6...

Ndërron jetë gazetarja nga Shkupi

Njoftohen të gjithë të afërmit, miqtë dhe kolegët se Aneta Gjoshevska ka ndërruar jetë dje vonë pasdite. Aneta Gjoshevska ka lindur në Shkup në...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu