Ministria e Drejtësisë: Kemi iniciuar ndryshime në Ligjin për Akademinë për Gjyqtarët dhe Prokurorët Publikë

Ministria e Drejtësisë njofton se ka iniciuar ndryshime në Ligjin për Akademinë për Gjyqtarët dhe Prokurorët Publikë me qëllim të tejkalimit të problemeve lidhur me dhënien e provimit kualifikues.

Nga ministria njoftojnë se propozimi-ligji për ndryshimet dhe plotësimet në Ligjin për Akademinë për Gjyqtarët dhe Prokurorët Publikë përmban katër artikuj.

Rita Ora zbulon arsyen pse dasma e saj u mbajt sekret dhe lë të kuptohet se bashkë me b…
Aparatet e dëgjimit ndihmojnë njerëzit të jetojnë më gjatë
Debat i ulët dhe vulgar në BBVK, Linda akuzon Bucin se bëri gjestin e pahijshëm para fy…
Nga “Sako” te “Sabbati”, snajperët që u përdorën në atentatet mafioze në Shqipëri
Ministria e Shëndetësisë synon ligj të ri për sigurimin shëndetësor
Lexo më shumë

“Me nenin 1 bëhet plotësimi i nenit 40 me dy paragrafë të rri, të cilat bëjnë të mundur tejkalimin e vonesës së paparashikuar në procedurën e dhënies së provimit pranues në Akademi për shkak të një ngjarjeje që nuk mund të parashikohej”.

“Përkatësisht, në rast se sistemi i vetëm elektronik për dhënien e provimeve nuk funksionon si pasojë e ngjarjeve që nuk mund të parashikoheshin, dhe për shkak të urgjencës përfundimtare për zbatimin e provimit pranues, propozohet mundësia që testi i kualifikimit të bëhet në formë të letrës, dhe rezultatet duhet të merren me lexues elektronik, pa përfshirjen e faktorit njerëzor, kujdesej për anonimitetin, integritetin e procesit të provimit dhe shumëllojshmërinë e testeve”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Drejtësisë.

Aktvendimi i propozuar është i ngjashëm me aktvendimin që përmban Ligji për plotësim të Ligjit për transportin në komunikacionin rrugor./

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu