Mbi 12 mijë boshnjakë vitin e kaluar shkuan për punë në Slloveni, gati një komunë u shua!

Sipas të dhënave të Agjencisë për Punë dhe Punësim të Bosnjë Hercegovinës për vitin e kaluar, 12.099 qytetarë kanë shkuar për të punuar në Slloveni.

Konkretisht, ky numër është sa numri i një komune më të vogël në Bosnje dhe Hercegovinë.

Sociologu Vladimir Vasiq shpjegon se si njerëzit migrojnë nga Bosnja dhe Hercegovina për shumë arsye, jo vetëm për tezën “për bukë”.

“Nga viti në vit kemi një atmosferë frike, d.m.th. të trazuara marrëdhëniet politike dhe ndërpersonale, ndërkombëtare, ne vazhdimisht kemi një politikë kthimi në disa kohë problematike dhe kemi edhe faktin se Bosnja dhe Hercegovina sot në shoqërinë moderne është nën një lloj aneksimi”, theksoi Vasiq.

Gjithashtu, të gjitha këto janë pjesë e arsyeve psiko-sociale pse njerëzit largohen dhe nuk vendosin të formojnë familje në Bosnje dhe Hercegovinë.

Sipas përvojave të mëparshme, punëtorët nga Bosnja dhe Hercegovina në Slloveni punojnë më shumë në profesione si shofer, saldator, blindues, marangoz, murator, elektricist, kuzhinier, etj.

lajmet e fundit

Një person nga Manastirit për 4 muaj me rradhë ka përdhunuar dhe shantazhuar një vajzë 18-vjeçare

Prokuroria Themelore Publike në Manastir ka nisur një procedurë kundër një 25-vjeçari i dyshuar për veprën penale – Sulm seksual dhe përdhunim nga neni...

​Rrëzohet avioni në Nepal, 18 të vdekur

18 trupa të pasagjerëve dhe ekuipazhit janë gjetur pas rrëzimit të një avioni të mërkurën në Nepal. Kapiteni MR Shakya i aeroplanit të Saurya Airlines...

Kurti: Qytetarët të mos heroizojnë Faton Hajrizin

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar në mbledhjen e qeverisë se shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia, përkojnë me ato...

Arrestohen hajdutët e druve në Kumanovë, thonë nga MPB

Gjatë ditës së djeshme në lagjen “Çezmja Ajduçka” në Kumanovë, zyrtarë policorë kanë arrestuar personin me iniciale A.G nga Kumanova dhe personin S.N. nga...

Duraku: I propozuari për zv/ministër të Ekonomisë, Marjan Risteski 12 vjet nuk lejoi renovimin e xhamisë historike në Prilep

Deputeti i Frontit Europian, Sadulla Duraku sot në Kuvend tha Marjan Risteski, i propozuar për zv/ministër të Ekonomisë dhe Punës, si ish-kryetar i komunës...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu