Maqedonia e Veriut drejt zgjedhjes së një Kryeministri shqiptar!

MAQEDONIA E VERIUT- Shkupi në janar të vitit 2024 do të ketë në drejtim e ekzekutivit, një kryeministër shqiptar. Vendimi vjen pas një lufte të gjatë ndëretnike dhe si një marrëveshje politike mes BDI dhe LSDM, ku mendohet që përfaqësuesi do të jetë i BDI.

Nga ana tjetër opozitarët nuk arritën dot të thyejnë pritshmërinë e sondazheve për një qeveri teknike e cila kishte në kryefjalën e saj do kishte një kryeministër shqiptar për Maqedoninë e Veriut.

“Nuk ka konsensus për heqjen e përcaktimit për qeveri teknike, para mbajtjes së zgjedhjeve, megjithatë ka gadishmëri që kjo të hiqet në të ardhmen”.- tha Kryeministri Kovaçevski.

Nga ana tjetër kreu i Këshillit të Ministrave shtoi se opozita e ka hapësirën e përfshirjes për të pasur 6 ministri në drejtim për të vendosur në prespektivë mbështetjen për ndryshimet kushtetuese.

Qeveria teknike do të formohet në 28 Janar ku parashikohet se kryeministrin e ri do ta vendos Ali Ahmeti.

“Çështja e qeverisë teknike u hap në këtë takim, dhe nga ajo që u dëgjua nuk ekziston konsensus që të shlyhet qeveria teknike, edhe pse ne si opozitë e kemi kërkuar një gjë të tillë”- tha kryetar i VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski.

Në bazë të ligjit zgjedhja e presidentit bëhet me dy raunde, ku duhet të plotësohet kourumi për të kaluar 50 përqind të votave. Sipas Kovaçeskut kjo ishte një marrëveshje me një koalicion të gjerë, duke u mbështetur në rekomandimet e OSBE-ODIHR për financimin e partive dhe çështje të tjera që avancojnë procesin zgjedhor. Nga ana tjetër shqiptarët që dominojnë politikën e Maqedonisë së Veriut kanë lënë dhe episode refuzuese të cilat reflektojnë dhe mos dakordësi. Një rast i shënuar është largimi nga mbledhja e Telat Xhaferrit, i cili braktisi mbledhjen e thirrur nga Kryeministri aktual.

“Çdo vonesë në fillimin e negociatave me BE-në dhe vënia në harresë e këtij procesi dhe anëtarësimit tonë të plotë në BE është një vendim politik jashtëzakonisht i papërgjegjshëm dhe i rrezikshëm”, tha Kovaçevski.

lajmet e fundit

Bebe Rexha: 24 orët e mia të para në Kosovë kanë qenë një ëndërr

ëngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha dje ka ardhur në Kosovë, ku edhe po qëndron akoma. - Advertisements - E përmes Instagramit të saj, ajo ka...

Humbjet e mëdha në front, zbulohet ‘bonusi rekord’ që Putini po u ofron banorëve të Moskës për të luftuar në Ukrainë

Autoritetet në qytetin e Moskës po ofrojnë një bonus rekord për rekrutët e rinj për të luftuar në Ukrainë, në shenjën e fundit të...

Toshkovski: LSDM mbron krimet e BDI-së, së shpejti do të nisin procedurat ndaj “të paprekshëmve”

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski akuzoi LSDM-në se po mbron, siç tha, krimet e BDI-së. Toshkovski paralajmëroi se do të nisin procedura...

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu