Manastiri i Deçanit! Foto para vitit 1908, më pas osmanlinjtë ja dorëzojnë sërbisë!

Foto nga Arkivat

Janë shum imazhe te shkrepura nga burime te ndryshme që dëshmojnë për popullsinë vendase që ka kryer ritualet fetare në Manastirin e Deçanit.
Plisat e bardhe mbi koke janë evidente në secilën prej tyre përvec në foton ku bëhet pranim dorzimi i saj mes perandorisë Osmane dhe sërbëve.

Ishte Shtator i vitit 1908 ku sic shihet edhe ne foto, dorëzimi i Manastirit Shqiptar të Deçanit murgut sërb nga pushtuesi osman me ndërmjetësimin e ambasadorit të Francës në Beograd.

lajmet e fundit

Presidentja Osmani mikpret këngëtaren me famë botërore Bebe Rexha

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim këngëtaren e njohur me famë botërore Bebe Rexha. E para e shtetit Vjosa Osmani...

Zbardhet vrasja në Debresh! Arrestohen tre persona, konfiskohet arma dhe vetura

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se është zbardhur vrasja në Debresh të Gostivarit, ku janë arrestuar tre persona dhe ndaj të cilëve...

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

“Valmir Aziri do të shkojë aty ku e ka vendin”, tha Kasami! I përgjigjet Aziri: Deklaratë politike, e pabazuar në fakte

Ndryshimi i vendit të punës në Facebook, nga “sekretar shtetëror” në Ministrinë e Kulturës në “këshilltar shtetëror”, nga ana e Valmir Azirit ka ngjallur...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu