Lëvizja Besa: BDI dhe pushteti vazhdojnë të heshtin për ngjarjet në Kumanovë!

Sot, Lëvizja Besa ka bërë një deklaratë zyrtare lidhur me akuzat ndaj Pushtetit dhe BDI-së në Maqedoni të Veriut. Në këtë deklaratë, Lëvizja Besa theksoi se pushteti aktual dhe BDI nuk bëjnë krime vetëm duke zhvatur popullin, por edhe duke manipuluar me dezinformata dhe luajtur me ndjenjat etnike e fetare të qytetarëve.
Në fjalën e tyre, Lëvizja Besa ka akuzuar BDI-në se ka vendosur një kryq në Kodrën e Diellit dhe ka tentuar ta atribuojë këtë veprim Lëvizjes Besa. Megjithatë, ata shpalli se kjo tentativë ka dështuar, duke prezantuar dokumente që tregojnë se BDI ka përdorur pronën e Kishës Ortodokse për këtë qëllim.

“Dokumentet që posedojmë e dëshmojnë qartazi historinë e ndodhur. Ne do t’i dërgojmë ato sërish për verifikim,” thonë nga Lëvizjes Besa.

closevolume_off
Në vijim të deklaratës, Lëvizja Besa akuzoi BDI-në për politika anti-qytetare dhe anti-evropiane, duke thënë se këto politika nxitin urrejtje dhe konflikte ndërfetare e ndëretnike. Ata përmendën se një kryq tjetër gjigant është vendosur në Kumanovë, duke bërë thirrje për ndëshkim për veprimet e BDI-së dhe pushtetit.

“Sot, BDI dhe pushteti vazhdojnë të heshtin për ngjarjet në Kumanovë. Ne pyesim, pse heshtin? Përgjigja mund të jetë se nuk kanë Bilall Kasamin për ta fajësuar, por kanë një kryetar komune të cilin e kanë partner dhe ndërtojnë politika të përbashkëta,” theksoi zëdhënësi i Lëvizjes Besa.

Lëvizja Besa mbylli deklaratën duke shprehur bindjen se politikat e BDI-së do të kenë një fund të shpejtë dhe se qytetarët do ta shprehin vendimin e tyre në zgjedhjet e ardhshme.

lajmet e fundit

100 shishe shampanjë gjenden në rrënojat e anijes së shekullit të 19-të

Kur zhytësit në Detin Baltik panë për herë të parë rrënojat, menduan se ishte një varkë peshkimi. Por kur shkuan për të hetuar, gjetën...

Kthimi i trupit të Faton Hajrizit nga Serbia/ Koci:Isha në morg, prej orësh jam në stacion policor të Lloznicës

Avokati Arianit Koci ka udhëtuar drejt Serbisë në përpjekjen e tij për të gjetur dhe transferuar për në Kosovë trupin e Faton Hajrizit. Nga...

Toshkovski dhe Daçiq, vizitë në Tabanoc

Qytetarët presin radhën me vetura, ndërsa ministri vjen me helikopter. Kjo kontradiktë u pa sot në vendkalimin kufitar të Tabanocës ku Ministri i brendshëm...

Mickoski dush të ftohtë VLEN-it, për ndryshimet kushtetuese: Nuk pranoj ultimatume!

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

Bullgaria nuk do të ketë kërkesa të reja – Mospajtime mes VLEN dhe VMRO-DPMNE për afatin për ndryshimet kushtetuese

Edhe përkundër pretendimeve të koalicionit “VLEN” se mbeten në të ashtuquajturat afat gjashtëmujor për çështjen e ndryshimeve kushtetuese, kryeministri Hristijan Mickoski u përgjigj se...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu