Lavrov: SHBA po përpiqet të forcojë infrastrukturën e NATO-s në rajonin Azi-Paqësor

Në takimin me ministren e Jashtme të Koresë së Veriut, Choe Son-hui, Lavrov theksoi se janë pro zgjidhjes gjithëpërfshirëse dhe të drejtë të problemeve në Gadishullin Korean dhe përgjithësisht në Azinë Verilindore
Dmitri Chirciu |

Lavrov: SHBA po përpiqet të forcojë infrastrukturën e NATO-s në rajonin Azi-Paqësor

Moskë
Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, tha se SHBA-ja po përpiqet të forcojë infrastrukturën e NATO-s në rajonin Azi-Paqësor, transmeton Anadolu.

Lavrov u takua me ministren e Jashtme të Koresë së Veriut, Choe Son-hui, e cila qëndron për vizitë në Moskë.

Në fjalimin e tij, Lavrov theksoi se janë pro zgjidhjes gjithëpërfshirëse dhe të drejtë të problemeve në Gadishullin Korean dhe përgjithësisht në Azinë Verilindore.

“Politika e SHBA-së dhe e vendeve që ndjekin SHBA-në në rajon për të paraqitur kërcënim për sigurinë e Koresë së Veriut, pengon përparimin në drejtim pozitiv. I bëjmë thirrje që të heqin dorë nga çdo lloj hapi që shkakton rritjen e tensionit dhe ne do ta vazhdojmë ta bëjmë këtë” deklaroi Lavrov.

Pasi foli edhe për situatën në rajonin e Azi Paqësorit, Lavrov theksoi se “SHBA-ja dhe aleatët e saj po përpiqet të forcojë infrastrukturën e NATO-s në këtë rajon”.

Duke tërhequr vëmendjen se Koreja e Veriut mbështet Rusinë në çështjen e Ukrainës, Lavrov vuri në dukje se me Korenë e Veriut veprojnë në platforma ndërkombëtare në mënyrë të koordinuar.

Ministrja e Jashtme e Koresë së Veriut, Choe Son-hui, tha se marrëdhëniet me Rusinë janë zhvilluar falë interesit të veçantë të liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un dhe presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, duke shtuar se shpresojnë që këtë vit marrëdhëniet do të arrijnë në një nivel të ri.

lajmet e fundit

Anti-korrupsioni do të iniciojë procedurë për sistemimin e të punësuarve gjatë kohës së zgjedhjeve

Kryetarja e Komisionit Shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit (KSHPK), Tatjana Dimitrovska, në seancën e tetë të sotme informoi se do të iniciojnë procedurë pranë...

Bebe Rexha: 24 orët e mia të para në Kosovë kanë qenë një ëndërr

ëngëtarja me famë botërore, Bebe Rexha dje ka ardhur në Kosovë, ku edhe po qëndron akoma. - Advertisements - E përmes Instagramit të saj, ajo ka...

Humbjet e mëdha në front, zbulohet ‘bonusi rekord’ që Putini po u ofron banorëve të Moskës për të luftuar në Ukrainë

Autoritetet në qytetin e Moskës po ofrojnë një bonus rekord për rekrutët e rinj për të luftuar në Ukrainë, në shenjën e fundit të...

Toshkovski: LSDM mbron krimet e BDI-së, së shpejti do të nisin procedurat ndaj “të paprekshëmve”

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski akuzoi LSDM-në se po mbron, siç tha, krimet e BDI-së. Toshkovski paralajmëroi se do të nisin procedura...

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu