Latifi: Policia e Kosovës ia doli t’i zbulojë dhe neutralizojë autorët e tri krimeve të randa. Ky potencial duhet mbështetur, jo me fjalë, por me veprime.

Brenda një kohe të shkurtër Policia e Kosovës ia doli t’i zbulojë dhe neutralizojë autorët e tri krimeve të randa, grupin kriminal që kreu plaçkitjen në Suharekë, grupin kriminal nga Maqedonia që kishte futur monedhat e falsifikume në tregun e Kosovës dhe autorët e krimit monstruoz në Bërnicë.

Kjo tregon se në Policinë e Kosovës ekziston një potencial profesional për luftimin e krimit, të cilin do ta kishin zili edhe policitë më të avancuara në botën demokratike.

Ky potencial duhet mbështetur, jo me fjalë, por me veprime.

Qeveria e Kosovës duhet të heq dorë nga retorika dhe masat e egalitarizmit bosh dhe të veprojë duke marrë parasysh parimin e meritokracisë. Ai që tregon rezultate në punë, duhet të marrë shpërblimin e merituar dhe jo të trajtohet njësoj me atë që nuk bën gjë të hajrit. Dhe këtu kam parasysh pagat e policëve, të cilat qartazi janë të ulta.

Të gjithë e dimë se si krejt qeveritë e tjera, edhe kjo qeveri çon financa në projekte të kota, p.sh.në subvencione ojq’sh, të cilat përfundojnë me zero efekte. Pse të mos orientohen këto financa tek ata që po na e dëshmojnë praktikisht se duan dhe dijnë ta bëjnë më të mirën e mundshme në fushën ma të rëndësishme të jetës së një shoqërie, atë të sigurisë dhe rendit publik?!
Sepse, siç thotë Hobsi, jeta e civilizuar fillon me sigurinë.

lajmet e fundit

Taravari viziton familjen e foshnjës që u dhunua në spital, a do të lejojë VMRO të shkarkohet nga puna një maqedonase!?

Pasi u raportua se një foshnje tre muajshe është dhunar nga motrat mendicinale në spitalin e Pediatrisë në Shkup, që siç thuhet, vetëm se...

Spanjë apo Angli? Kush merr bonuse më të mëdha nëse shpallet kampion në Euro 2024

Lojtarët e Spanjës dhe Anglisë do të luajnë për të fituar trofeun e Euro 2024, por edhe për bonuse të majme që do të...

Jakupi: s’VLEN dhe VMRO shkarkojnë komandantin shqiptar nga stacioni i Gostivarit, emërojnë maqedonas

Nënkryetari i ri i Aleancës për Shqiptarët, njëherë edhe kampion europian në karate, Berar Jakupi, përmes një statusi në “Facebook”, ka reaguar për “ndryshimin...

Kylian Mbappe, futbollisti më i shpejt i Euro 2024

Të dielën zhvillohet finalja e madhe mes Anglisë dhe Spanjës në Euro 2024. Kylian Mbappe, është futbollisti më i shpejt në Euro 2024, me 36.5...

“Yamal nuk duhet të ketë presion”, De la Fuente: Dua të jetë i qetë para finales

Ka shënuar 1 gol dhe ka asistuar 3 të tjerë, në Euro 2024 dhe mbrëmjen e së dielës do të ketë mundësinë të fitojë...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu