Kërkesa e opozitës shqiptare për ministra në qeverinë teknike, Kovaçevski: Propozimet bëhen nga partia më e madhe opozitare!

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot komentoi kërkesën e opozitës shqiptare për ministra në qeverinë teknike. Kovaçevski tha se me ligj është e definuar që nga opozita, propozimet për ministritë e caktuara duhet të bëjë partia më e madhe opozitare, në këtë rast, VMRO-DPMNE.

“Qeveria teknike është e definuar me ligj dhe saktësisht dihet se kush propozon ministra në atë Qeveri teknike, që do të thotë se dihet nga shumica parlamentare kush janë ministrat dhe nga partia më e madhe opozitare cilat ministri propozohen të udhëhiqen nga ata, që do të thotë se nga VMRO-DPMNE duhet të propozojnë ministër në MPB, ministër në Ministrinë për Punë dhe Politikë Sociale dhe partitë tjera politike siç theksohet në ligj, këtu flasim tashmë për ato që vijnë nga pushteti, të propozojnë zv/ministra shtesë në Punë dhe Politikë Sociale në këtë rast, ndërsa nga VMRO-DPMNE të propozojnë zv/ministër shtesë në Ministrinë e Financave, në Ministrinë për Bujqësi, dhe Ministrinë për Shoqëri Informatike dhe Administratë”, tha mes tjerash Kovaçevski.

lajmet e fundit

Pas 13 ditëve në flakë, shuhet zjarri në malin Serta

Zjarri afër Sertës është shuar tërësisht pas 13 ditëve luftë me stihinë e zjarrit, informoi sot komandanti i Njësisë territoriale zjarrfikëse Negotinë, Stole Atanasov. Situata...

Aksident në Kumanovë, dy të lënduar rëndë

Një aksident ka ndodhur këtë pasdite në Kumanovë. Nga terreni mësohet se dy vajza janë lënduar rëndë, pasi u ndeshën me një veturë tjetër...

“Valmir Aziri do të shkojë aty ku e ka vendin”, tha Kasami! I përgjigjet Aziri: Deklaratë politike, e pabazuar në fakte

Ndryshimi i vendit të punës në Facebook, nga “sekretar shtetëror” në Ministrinë e Kulturës në “këshilltar shtetëror”, nga ana e Valmir Azirit ka ngjallur...

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

Komuna e Tetovës po e pret lejen për fillimin e punimeve për ndërtimin e stadiumit të qytetit. Kasami thotë se është çështje procedurale dhe...

Dy vëllezër gjuajtën me armë nga vetura në lëvizje me targa të Zvicrës, mësohet identiteti i viktimës në Debresh

Ministria e Punëve të Brendshme ka dalë me njoftim zyrtar për vrasjen në Drebresh të Gostivarit. Bëhet e ditur se viktima është e moshës...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu