Izraeli përballet për herë të parë me akuzat për gjenocid në gjykatën ndërkombëtare!

Izraeli do të paraqitet para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë këtë javë në një çështje të rrezikut të lartë që mund të përcaktojë rrjedhën e luftës brutale në Gaza. Është një rast i paprecedentë.

Ekspertët thonë se është hera e parë që shteti hebre po gjykohet sipas Konventës së Kombeve të Bashkuara për gjenocidin, e cila u hartua pas Luftës së Dytë Botërore në dritën e mizorive të kryera kundër popullit hebre gjatë Holokaustit.

Qeveria e Afrikës së Jugut, pasardhëse e regjimit të aparteidit, ngriti çështjen kundër Izraelit, duke e akuzuar atë për shkelje të detyrimeve të tij sipas konventës në luftën e tij kundër Hamasit në Gaza.

Izraeli e ka hedhur poshtë me vendosmëri akuzën, ndërsa kryeministri Benjamin Netanyahu e quajti atë një “akuzë të rreme”. Presidenti izraelit Isaac Herzog tha të martën se vendi i tij do të paraqesë një rast “duke përdorur vetëmbrojtje” për të treguar se po bën “maksimumin” në “rrethana jashtëzakonisht të ndërlikuara” për të shmangur viktimat civile në Gaza.

lajmet e fundit

Toshkovski: LSDM mbron krimet e BDI-së, së shpejti do të nisin procedurat ndaj “të paprekshëmve”

Ministri i Punëve të Brendshme, Pançe Toshkovski akuzoi LSDM-në se po mbron, siç tha, krimet e BDI-së. Toshkovski paralajmëroi se do të nisin procedura...

Aleanca për Shqiptarët: Me dy licenca nuk bëhet lufta kundër kumarit, por luftë mes kumarxhinjve

Paralajmërimet pompoze për gjoja luftën kundër kumarit, përmes marjes së licencës dy kompanive që nuk kanë paguar tatime, janë një tentim për t’i hedhur...

Ahmeti pret ambasadoren norvegjeze, konfirmon angazhimin e Poll Villiams mbi platformën e legjitimitetit

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka takuar Ambasadoren e Norvegjisë në Maqedoninë e veriut, zonjën Kristin Melsom. Bashkëbiseduesit këmbyen opinione mbi...

KE-ja ka publikuar Raportin për sundimin e ligjit në BE, për herë të parë përfshihen edhe vendet nga procesi i zgjerimit

Vendet anëtare të BE-së në përgjithësi janë shumë më të përgatitura për të detektuar, parandaluar dhe trajtuar sfidat e reja që lidhen me sundimin...

”Do hamë ushqim të mirë”; Bebe Rexha për herë të parë në Kosovë: Do iki dhe në Dibër, kemi një syneti

Për herë të parë, Bebe Rexha ndodhet në Kosovë, pasi do të marrë pjesë në “Sunny Hill Festival 2024”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu