Izraeli godet qytetin e dytë më të madh në jug të Gazës, palestinezët: Ku është OKB? Faza e re e përgjakshme e luftës!

Izraeli intensifikoi bombardimet e tij përreth qytetit të dytë më të madh të Gazës herët të martën, ndërsa ambulancat dhe makinat private hynë në një spital lokal duke transportuar njerëz të plagosur në një fazë të re të përgjakshme të luftës në Gaza.

Nën presionin e SHBA-së për të parandaluar viktima të mëtejshme masive, Izraeli thotë se është më i saktë teksa zgjeron ofensivën e tij në Gazën jugore, pasi ka shkatërruar pjesën më të madhe të veriut. Bombardimet ajrore dhe ofensiva tokësore kanë dëbuar tashmë tre të katërtat e 2.3 milionë banorëve të territorit nga shtëpitë e tyre.

Në spitalin Nasser në Khan Younis, ambulancat sollën dhjetëra të plagosur gjatë gjithë natës. Në një moment, një makinë u tërhoq dhe një burrë doli duke mbajtur një djalë të ri me një këmishë të përgjakur dhe dora e të cilit ishte hedhur në erë.

“Ku është Kryqi i Kuq? … ku janë Kombet e Bashkuara?” një grua bërtiti jashtë departamentit të urgjencës. “Fëmijët e mi, që nga ora 22, janë ende nën rrënoja”.

Izraeli ka urdhëruar njerëzit nga gati dy duzina lagje në vend të të gjithë rajonit, siç bëri në veri. Por me shumicën e popullsisë së Gazës tashmë të mbushur në jug, duke mbushur strehëzat e OKB-së dhe shtëpitë familjare, ka pak vende për të shkuar. Izraeli i ka ndaluar kthimin e njerëzve që ikën nga veriu më herët gjatë luftës.

Palestinezët thonë se ndërsa Izraeli vazhdon të godasë në të gjithë territorin e rrethuar, nuk ka zona ku ata ndihen të sigurt dhe shumë kanë frikë se nëse largohen nga shtëpitë e tyre nuk do të lejohen kurrë të kthehen.
KËRKESA PËR ELIMINIMIN E HAMASIT

Izraeli thotë se duhet të çmontojë infrastrukturën e gjerë ushtarake të Hamasit dhe ta largojë atë nga pushteti në mënyrë që të parandalojë përsëritjen e sulmit të 7 tetorit që ndezi luftën. Sulmi i befasishëm përmes gardhit kufitar pa Hamasin dhe militantët e tjerë palestinezë të vranë rreth 1200 njerëz, kryesisht civilë dhe kapën rreth 240 burra, gra dhe fëmijë .

Ushtria izraelite thotë se bën çdo përpjekje për të kursyer civilët dhe akuzon Hamasin se i përdor ata si mburoja njerëzore ndërsa lufton në zona të dendura të banuara, ku ka një labirint tunelesh, bunkerësh, raketahedhës dhe fole snajperësh.

Por grupi militant është i rrënjosur thellë në shoqërinë palestineze dhe vendosmëria e tij për t’i dhënë fund dekadave të sundimit të pafund ushtarak izraelit ndahet nga shumica e palestinezëve, madje edhe ata që kundërshtojnë ideologjinë e tij dhe sulmet e tij ndaj civilëve izraelitë. Kjo do të komplikojë çdo përpjekje për të eliminuar Hamasin pa shkaktuar viktima masive dhe shpërngulje.

Edhe pas javësh bombardimesh të pandërprera, udhëheqësit e Hamasit në Gaza ishin në gjendje të kryenin negociata komplekse për armëpushimin dhe të orkestronin lirimin e më shumë se 100 pengjeve izraelitë dhe të huaj në këmbim të 240 të burgosurve palestinezë javën e kaluar. Militantët palestinezë gjithashtu kanë vazhduar të lëshojnë raketa drejt Izraelit, si para dhe pas armëpushimit.

Luftimet kanë sjellë ndërkohë vdekje dhe shkatërrim të paparë në brezin bregdetar.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza tha se numri i të vdekurve në territor që nga 7 tetori ka tejkaluar 15,890 njerëz – 70% prej tyre gra dhe fëmijë – me më shumë se 42,000 të plagosur. Ministria nuk bën dallim midis vdekjeve të civilëve dhe luftëtarëve. Ai thotë se qindra janë vrarë ose plagosur që nga përfundimi i armëpushimit dhe shumë janë ende të bllokuar nën rrënoja.
Një zyrtar i ushtrisë izraelite dha një shifër të ngjashme për numrin e të vdekurve në Gaza të hënën, pas javësh në të cilat zyrtarët izraelitë kishin hedhur dyshime mbi akuzën e ministrisë. Zyrtari tha se të paktën 15,000 njerëz janë vrarë, duke përfshirë 5,000 militantë, pa thënë se si ushtria arriti në shifrat e saj. Ushtria thotë se 84 ushtarë të saj janë vrarë në ofensivën e Gazës.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, tha të hënën se ishte shumë herët për të dhënë gjykim mbi operacionet izraelite, por se ishte e pazakontë për një ushtri moderne të identifikonte zona të sakta të manovrave të pritshme tokësore dhe t’u kërkonte njerëzve të largoheshin, siç ka bërë Izraeli në Khan Younis.

“Këto janë llojet e hapave që ne u kemi kërkuar të ndërmarrin.” tha ai. “Këto janë bisedat që ne po bëjmë çdo ditë.”

SHBA-ja ka premtuar mbështetje të palëkundur për Izraelin që nga sulmi i 7 tetorit, duke përfshirë dërgimin e armëve dhe ndihma të tjera për vendin.

Sulmet ajrore dhe ofensiva tokësore në Gazën veriore kanë reduktuar sipërfaqe të mëdha të qytetit të Gazës dhe zonave përreth në një shkretëtirë të mbushur me rrënoja . Qindra mijëra banorë u larguan nga jugu gjatë sulmit.

lajmet e fundit

Rita Behadini sqarohet pse është kundër martesës

Aktivistja Rita Behadini sonte në emisionin Click Plus në TV21, ku po diskutohet për gratë dhe vajzat në politikë, tha se është pro pavarësisë...

Dehari: Nuk i kam kushtuar vëmendje Qeverisë së re

Fatmir Dehari, njëri nga figurat e rëndësishme në BDI, dhe kryetar i Kërçovës, “kursen” nga kritikat qeverinë e re VMRO-VLEN. Thotë se nuk i...

OKB: Duhen 15 vjet për të pastruar rreth 40 milionë tonë rrënoja lufte në Gaza

Do të duhen 15 vjet për të pastruar 40 milionë tonë rrënoja lufte të shkaktuara në Gaza. Kështu tha Agjencia e Kombeve të Bashkuara për...

Xhaka reagon pas vendimit të Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka, ka reaguar pas vendimit të Xherdan Shaqirit për t’i dhënë fund karrierës me Zvicrën. Xhaka në Instagram ka shpërndarë postimin...

Mjeshtri përballë nxënësit, “Finalissima” premton spektakël

Mbrëmë, Spanja festoi fitimin e trofeut të Euro 2024 duke mposhtur Anglinë 2-1. Pak orë më pas, Argjentina triumfoi edhe në aktin e fundit të...

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu